İki vanadyum(IV) Schiff baz kompleksi üzerine kuantum kimyasal hesaplamalar
Quantum chemical computations on two vanadium(IV) Schiff base complex
- Tez No: 405141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DURAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
VO(SALPN) kompleksinin diyabetik canlıda kandaki glikoz oranını düşürdüğü, VO(SALEN) kompleksinin ise oksijen transfer tepkimeleri ve diğer prosesler için etkin bir katalizör olduğu bilinmektedir. Sözü edilen kompleksler ile ilgili kuantum kimyasal çalışmalar mevcut değildir. Bu çalışmada VO(SALPN) ve VO(SALEN) kompleksleri gaz ve su fazında kuantum kimyasal hesaplama yöntemleriyle incelendi. Bu hesaplamalardan kompleksler için molekül yapı parametreleri, titreşim frekansları, elektronik spektrumları, yük dağılımları, frontier moleküler orbitallerin şekilleri ve enerjileri ve komplekslerin entalpi ve entropisi üzerine sıcaklık etkisi araştırıldı. Komplekslerin her ikisi için vanadyum çevresi geometrisi bozuk kare piramidal olarak öngörüldü. IR şiddeti 100 km/mol den yüksek olan titreşim frekansları etiketlendi. Her kompleks için elektronik spektrumda üç band bulundu. Tam izinli elektronik geçişlerin dalga boyları ve osilatör kuvvetleri belirlendi. Komplekslerin HOMO elektronları ağırlıklı olarak aromatik halkalardaki elektronlarıdır ve SOMO elektronu ise tüm kompleks üzerinde delokalizedir. Komplekslerin LUMO orbitalleri daha çok moleküler orbitaller olarak değerlendirildi. Komplekslerin standart termodinamik parametreleri ile sıcaklık arasındaki ilişkiler ikinci dereceden bir polinom fonksiyon olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
It is known that VO(SALPN) complex lowers the blood glucose levels in diabetic live and VO(SALEN) complex is an effective catalyst for the oxygen transfer reactions and other processes. Quantum chemical studies on the mentioned complexes are not present. In this study, VO(SALPN) and VO(SALEN) complexes were investigated by quantum chemical calculations in the gas and water phases. Molecular structural parameters, vibration frequency, electronic spectra, load distribution, frontier molecular orbitals shapes and energies, and the effect of temperature on the enthalpy and entropy of the complexes were investigated. Environment geometry of vanadium(IV) for both complexes were predicted as distorted square pyramidal. Vibrational frequencies with IR intensity greater than 100 km/mole were assigned. Three bands were found in the electronic spectrum for each complexes. Wavelengths and oscillator strengths for electronic transitions with fully allowed were determined. HOMO electrons of the complexes are mainly delocalized in the aromatic ring and the SOMO electron is delocalized over the entire complex. LUMO orbitals of the complex was considered more molecular orbitals. The relationship between the standard thermodynamic parameters and temperature for the complexes was found to be a second-degree polynomial function.