Yeni tiyokarbohidrazon ligandlarının MO(VI), V(IV) ve NI(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new thiocarbohydrazone ligands and their MO(VI), V(IV) and NI(II) complexes
- Tez No: 888553
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERÇAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmamızın ilk bölümde; 2'-hidroksikalkon ve tiyokarbohidrazid (TCH) başlangıç maddeleri kullanılarak iki adet yeni kalkon bazlı simetrik bistiyokarbohidrazon ve bir adet kalkon monotiyokarbohidrazon sentezlenmiştir. Sentezlenen kalkon monotiyokarbohidrazon'un salisilaldehit türevleri ile tepkimelerinden de üç adet yeni asimetrik bistiyokarbohidrazon ligandı sentezlenmiştir. Toplamda altı adet ligand ilk kez ve başarı ile sentezlenmiştir. Ligandların yorumlanan yapıları öngörülen yapılarla birebir uyuşmaktadır. İkinci aşamada simetrik ve asimetrik bistiokarbohidrazon ligandları kullanılarak solvate molibden(VI), karışık ligand vanadyum(IV) ve Ni(II) kompleksleri dahil olmak üzere toplam yirmi beş yeni kompleks elde edildi. İlk kez sentezlenen bileşiklerin yapıları analitik ve spektroskopik yöntemlerle incelendi. Uygun kristallerin (dokuz adet) X-ışını tek kristal yapıları analiz edildi. Spektroskopik veriler ve kristal analiz sonuçları değerlendirildiğinde, molibden(VI) ve vanadyum(IV) kompleksleri için bozuk oktahedral yapılar önerilmektedir. Nikel(II) kompleksleri için bozuk kare düzlemsel geometrik yapılar görülmektedir. Literatüre göre, kompleksleşme sırasında ligandın yeniden düzenlenmemesi öngörülmektedir. Elde edilen komplekslerden bazıları bu öngörülen yapıyı desteklemektedir. Bazı komplekslerde ligandlar, kompleksleşme sırasında siklizasyon yoluyla yeniden düzenlenir. Kristal yapı analizleri yapı önermede oldukça yol gösterici olmuş ve literatüre yeni yapılar sunulmuştur. Üçüncü aşamada, tüm ligand ve komplekslerin toplam antioksidan kapasiteleri incelenmiş ve standart madde Trolox ile karşılaştırıldığında yüksek antioksidan kapasite sergiledikleri bulunmuştur. Tüm ligandların ve komplekslerın antioksidan kapasiteleri kendi aralarında karşılaştırıldığında ise ligand ve kompleksler metoksi grubu içerdiklerinde içermeyen diğer türevlerden daha yüksek aktivite göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the first part our this study; Two new chalcone-based symmetric bistiocarbohydrazones and one chalcone monothiocarbohydrazone were synthesized using 2'-hydroxychalcone and thiocarbohydrazide (TCH) starting substances. Three new asymmetric bistiocarbohydrazone ligands were synthesized from the reactions of the synthesized chalcone monothiocarbohydrazone with salicylaldehyde derivatives.A total of new six ligands were synthesized successfully. The interpreted structures of the ligands match exactly the predicted structures. In the second stage, a total of twenty-five new complexes were obtained, including solvated molybdenum(VI), mixed ligand vanadium(IV) and Ni(II) complexes, using symmetric and asymmetric bisthiocarbohydrazone ligands. The structures of the compounds synthesized for the first time were examined by analytical and spectroscopic methods. The X-ray single crystal structures of the appropriate crystals (nine unit ) were analyzed. When the spectroscopic data and crystal analysis results are evaluated, distorted octahedral structures are suggested for molybdenum(VI) and vanadium(IV) complexes. For nickel(II) complexes, a distorted squre planar geometric structures are seen. According to the literature, it is predicted that the ligand will not rearrange during complexation. Some of the complexes obtained support this predicted structure. In some complexes, the ligands are rearranged by cyclization during complexation. Crystal structure analyzes have been very guiding in proposing structures and new structures have been presented in the literature. In the third stage, the total antioxidant capacities of all ligands and complexes were examined and they were found to exhibit high antioxidant capacity compared to the standard substance Trolox. When the antioxidant capacities of all ligands and complexes were compared among themselves, the ligands and complexes showed higher activity when they contained a methoxy group than other derivatives that did not.