Poliakrilamit-talk kompozitin hazırlanması ve metilen mavisi adsorpsiyonunun araştırılması
Preparing composite of talc-polyacrylamide and investigation for methylene blue adsorption
- Tez No: 405153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada sulu çözeltilerden atık boyar maddelerin giderimi için doğal bir mineral olan Talk (T)'ın inert bir polimer olan poliakrilamid ile kompoziti oluşturularak, bu yeni yapının metilen mavisi (MB) için adsorpsiyon özellikleri araştırılmıştır. Adsorpsiyon deneyleri, farklı başlangıç MB derişimlerde, farklı pH'larda (2-12) ve farklı sıcaklıklarda (5-40 0C) incelenmiştir. Çalışmalar neticesinde oluşturulan izotermlerin Langmuir ve Freundlich modellerine uyumu gösterilmiş, bu modelden de maksimum adsorpsiyon kapasiteleri bulunmuştur. Adsorpsiyon kapasiteleri sıcaklık ile değişimleri araştırılarak termodinamik parametreleri türetilmiştir. T ve PAA-T'ın yüzeyinde MB'nin adsorpsiyon hızı ve kinetiği, yalancı birinci derece, yalancı ikinci mertebe ve intra-partikül difüzyon modelleri kullanılarak incelendi. Kinetik verilerin analizler deneysel verilerin yalancı ikinci derece ve parçacık içine difüzyon kinetik modellerine oldukça iyi bir uyum içinde olduğunu ortaya çıkarıldı. Çalışmanın sonucunda ilk kez oluşturulan PAA-T kompozitin metilen mavisi adsorpsiyonunda kullanım kolaylığı sağladığı ve yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip olduğu saptanmıştır. Bu adsorplayıcıların çevre kirliliğine neden olabilecek boyar maddenin uzaklaştırmasında etkin olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the composite of talc (as a natural mineral) and polyaacrylamide (an inert polymer) was chracterized and the adsorption properies of new material was examined for for methylene blue in aquatic medium. Experimental variables such as temperature, pH, and concentrations were optimized in detail. As a result of studies, it was shown that isotherms were compatible with Langmuir and Freundlich models, and adsorption capacities were calculated by using these models. Thermodynamic parameters were derived by experimental in various temperatures. The adsorption rates and kinetic on T and PAA-T has been examined by using pseudo first order, pseudo second order, and intraparticule difusion models. The analyzes of kinetic data showed that consistence of experimental data were better with pseudo second order and difusion into particle kinetic models. As a result of this study, the PAA-T composite has been made the first times and its usage of methylene blue adsorption was shown as an potential adsorbent with effective properties such as simplicty, low cost, efficiency, and reusage.