Poliakrilamit polimerinde tutuklanmış Aspergillus niger kullanılarak sitrik asit üretimi ve sitrik asit üretimi üzerine çeşitli etkilerin incelenmesi
The production of citric acid by using immobilized Aspergillus niger and investigation of the various effects on citric acid production
  1. Tez No: 155680
  2. Yazar: KÜRŞAT OĞUZ YAYKAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
POLİAKRİLAMİT POLİMERİNDE TUTUKLANMIŞ Aspergillus niger KULLANILARAK SİTRİK ASİT ÜRETİMİ VE SİTRİK ASİT ÜRETİMİ ÜZERİNE ÇEŞİTLİ ETKİLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) KÜRŞAT OĞUZ YAYKAŞLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Bu çalışmada, poliakrilamit polimerinin içine hapsedilmiş Aspergillus niger sporları kullanılarak sitrik asit üretimi gerçekleştirilmiş ve sitrik asit üretimi üzerine çeşitli faktörlerin etkileri incelenmiştir. Sitrik asit üretimi üzerine, başlangıç pH'sınm etkisi 1,8-5,0 aralığında, başlangıç sakkaroz derişiminin etkisi 100-180 g/L aralığında, başlangıç azot derişimi 0-03 g/L aralığında, ayrıca metanol'ün etkisi 0-2,5 mL m etanol/l 00 mL besi ortamı aralığında, etanol'ün etkisi ise 0-2,5 mL etanol/100 mL besi ortamı aralığında çalışılmış ve optimum deney koşullan belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda başlangıç pH'sı 2,0, başlangıç azot derişimi 0,05 g/L ve başlangıç sakkaroz derişimi 140 g/L olduğunda sitrik asit üretiminin en fazla olduğu bulunmuştur. Diğer yandan 1,0 mL metanol ve 1,0 mL etanol ilavesinde sitrik asit üretiminin maksimum olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Poliakrilamit, Sitrik asit, Metanol, Etanol, A. niger Sayfa Adedi : 69 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ahmet YAŞAR
Özet (Çeviri)
11 THE PRODUCTION OF CITRIC ACID BY USING IMMOBILIZED Aspergillus niger AND INVESTIGATION OF THE VARIOUS EFFECTS ON CITRIC ACID PRODUCTION (M. Sc. Thesis) KÜRŞAT O?UZ YAYKAŞLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT In this study, the production of citric acid has been achieved by using the Aspergillus niger conidiaspores, entrappment in polyacrylamide, and the factors that effect this production has been investigated. On the citric acid production, the effects of the starting pH (1.8-5.0), the effect of the starting sucrose concentration (100-180 g/L), the starting nitrogen concentration (0-0.3 g/L), the effectof the methanol concentration (0-2.5 mL) in 100 mL feeding medium, and finally the effect of ethanol concentration (0-2.5 mL) in 100 mL feeding medium was studied and optimum experimental conditions were determined. As a result of the experiments, the starting pH (2.0), the starting nitrogen concentration (0.05 g/L) and starting sucrose concentration (140 g/L) were optimized and the maximum citric acid production was observed by the given conditions. On the other hand, the maximum citric acid production was observed by the additional of 1.0 mL methanol and 1.0 mL ethanol. Science Code : 405 Keywords : Polyacrylamide, Citric Acid, Methanol, Ethanol, A. niger Sayfa Adedi : 69 Adviser : Prof.Dr. Ahmet YAŞAR