Effects of olive variety, harvest time, and malaxation temperature on volatile compounds and sensorial characteristics of olive oils
Zeytin çeşidinin, hasat zamanının ve malaksasyon sıcaklığının zeytinyağların uçucu bileşiklerine ve duyusal özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 405224
  2. Yazar: GAMZE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, zeytin çeşidine, malaksasyon sıcaklığına ve hasat zamanına bağlı olarak zeytinyağların duyusal özellikleri arasındaki farklılıkları belirlemek amaçlanmıştır. Zeytinyağı örnekleri Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği tarafından sağlanan iki farklı Türk zeytin çeşidinden (Ayvalık ve Memecik) elde edilmiştir. Üç farklı olgunluk dönemine (erken (birinci hasat zamanı), orta ( ikinci hasat zamanı) ve geç (üçüncü hasat zamanı)) göre hasat edilen zeytinler, üç farklı malaksasyon sıcaklığında (27°C, 37°C, 47°C) sıkılmıştır. Örnekler iki zeytin çeşidi ile üç hasat zamanı ve üç malaksasyon sıcaklığında onsekiz gruba ayrılmıştır. Toplamda 36 numune (18 uygulama × 2 paralel), iki paralel ekstraksiyon işleminden edilmiştir. Zeytin çeşidinin, malaksasyon sıcaklığının ve hasat zamanının zeytinyağların uçucu bileşenleri, duyusal özellikleri ve rengi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Veri analizi ve sonuçları yorumlamada SIMCA 13.0.3 (Umetrics AB, Umeå, Sweden) ve çok seviyeli faktöriyel tasarım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the differences between sensory properties of olive oils based on types of olives, malaxation temperature and harvest time. Olive oil samples were extracted from two different Turkish olive cultivars (Ayvalık and Memecik), provided by Tariş Olive and Olive Oil Agricultural Sales Cooperatives Union. Olives which were harvested at three different stages of ripening (early (first harvest time), mid (second harvest time) and late (third harvest time)) were extracted at three different malaxation temperatures (27°C, 37°C, 47°C). Samples were classified into eighteen groups by two olive varieties, by three harvest time and malaxation temperatures. Totally, 36 samples (18 treatments × 2 replicates) were obtained from two parallel extraction processes. The effects of cultivar, malaxation temperature and harvest time on volatile composition, sensory properties and color of olive oils were investigated. SIMCA 13.0.3 (Umetrics AB, Umeå, Sweden) and multilevel factorial experimental design were used for data analysis and result interpretation.