Alt ve üst rekor değerler için bir karma model
A mixed model for lower and upper record values
- Tez No: 405280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, birbirinden bağımsız ve aynı sürekli dağılıma sahip rasgele değişkenler dizisi üzerinde tanımlı olan alt ve üst rekor modelleri birleştirilmiş ve elde edilen bu yeni modeldeki rasgele değişkenlere“Karma-Rekor Değerler”adı verilmiştir. Karma-rekorlar ile güncel rekorlar (current records) arasındaki ilişki üzerinde durularak, bu modelin literatürdeki yeri saptanmıştır. Ayrıca, karma-rekor sayısı ve karma-rekor zamanlarına ilişkin dağılımlar ortaya konmuştur. Son olarak, karma-rekorların küçükten büyüğe sıralanması ile ortaya çıkan ve“Sıralı-Karma-Rekorlar”adı verilen modele ilişkin ortak olasılık yoğunluk fonksiyonu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lower and upper record models, which are defined in a sequence of independent and identically distributed continuous random variables, are mixed and the random variables in this new model are named as“Mixed-Record Values”. By putting emphasis on the relation between mixed-records and current records, the place of this new model is determined. Also, some distributions about mixed-record count and times of mixed-records are presented. Finally, the new random variables, which are acquired by ordering the mixed-records in ascending order, are named as“Ordered-Mixed-Records”and joint probability density function of this model is obtained.