Bafa Gölü'nde gelişen toksik Nodularaia spumigena Mertens ex Bornet & Flahault'nın ani çoğalmasına etki eden etmenlerin araştırılması
The research on the factors that causes toxic Nodularaia spumigena Mertens ex Bornet & Flahault blooms in Lake Bafa
- Tez No: 405279
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde Bafa Gölü‟nde yayılış gösteren ve toksik olduğu daha önceki çalışmalarımızda belirlenen Nodularia spumigena'nın çoğalmasına etki eden etmenler, belirlenmiş olan 5 istasyondan Ocak 2013- Aralık 2014 tarihleri arasında, 24 ay boyunca araştırılmıştır. İki yıllık (24 aylık) örnekleme döneminde plankton kepçesi ile yapılan çekimler sonucunda belirlenen fitoplankton kompoziyonunda Ochrophyta, Cyanobacteria, Chlorophyta, Dinophyta, Euglenozoa ve Cryptophyta bölümlerine ait toplamda 50 takson belirlenmiştir. Oransal olarak taksonlar içinde Ochrophyta %52 ile en baskın bölümdür. Bunu %18 ile Cyanobacteria, %10 ile Chlorophyta ve Dinophyta, %6 ile Euglenozoa ve %4 ile de Cryptophyta bölümleri takip etmektedir. Araştırma boyunca Bafa Gölü yüzey suyu kalite parametrelerinin ortalama değerleri, su sıcaklığı 11,3 - 27,8 0C; çözünmüş oksijen 3,74 - 7,46 mg/L; pH 7,71 -8,62; Oksidasyon ve redüksiyon potansiyeli -61 ile -101,6 mv; elektriksel iletkenlik 15,734 ile 22,56 mS; toplam çözünmüş katı madde 14,93 - 20,62 g/L.; tuzluluk ‰ 19,13 - 11,15; direnç 26,73 - 32,79 Ω; amonyum azotu 0,62 - 4,57 mg/L; toplam azot 0,62 - 7,38 mg/L; toplam fosfor 0,104 - 2,702 mg/L; TN:TP 0,59- 66,53 mg/L; klorofil-a miktarı 1,14 ile >200; secchi diski görünürlüğü 0,46 - 4,22 m; trofik durum indeksi 58,64 - 85,68 arasında değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors that effect to the increase of Nodularia spumigena, which is toxic and spread out in Lake Bafa and was observed in our past works, is researched in 5 selected stations for 24 months between January 2013 and December 2014. In the two year exampling time period (24 months), phytoplankton composition which was concluded from the results of pulls with plankton crane a total of 50 taxa were observed varying between Ochrophyta Cyanobacteria, Chlorophyta, Dinophyta, Euglenozoa and Cryptophyta. Taxa are the most dominant section containing a rate of 52% Ochrophyta. Just behind this is Cyanobacteria with 18%, Chlorophyta and Dinophyta with 10%, Euglenozoa with 6% and Cryptophyta with 4% in that order. The average data for Lake Bafa surface water quality parameters vary between; 11,3 - 27,8 0C for water temperature; 3,74 - 7,46 mg/L for decomposed oxygen; 7,71 -8,62 for pH; -61 and -101,6 mv for ORP; 15,734 and 22,56 mS for EC; 14,93 and 20,62 g/L for TDS; between ‰ 19,13 and ‰ 11,15 for saltiness; between 26,73 Ω and 32,79 Ω for resistance; 0,62 - 4,57 mg/L for ammonium nitrogen; 0,62 - 7,38 mg/L for total nitrogen; 0,104 - 2,702 mg/L for total phosphor; 0,59 mg/L - 66,53 mg/L for the TN:TP rate; 1,14 and >200 for the amount of chlorophyll-a; 0,46 m - 4,22 m for the Secchi disk observability; 58,64 -85,68 for TDI.