Bulanık sayı dizilerinin ağırlıklı ortalama toplanabilme metodu için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for the weighted mean method of summability of sequences of fuzzy numbers
- Tez No: 405288
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bulanık mantığın ortaya çıkışı, amacı ve yararlarından kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca, bulanık kümeler, bulanık sayılar ve bulanık sayı dizileri ile ilgili çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar ile tezde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, ilk olarak bulanık sayı ve bulanık sayı dizileri ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ardından, klasik Tauber teorisinin gelişim sürecinden bahsedilmiş,toplanabilme teorisi ile ilgili tez boyunca kullanılacak olan temel tanım ve notasyonlar verilmiş ve son olarak bazı Tauber tipi koşullar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bulanık sayı dizileri kavramının ağırlıklı ortalama toplanabilme metoduna nasıl uygulandığı açıklanmış, metodun regüler olması için gerek ve yeter koşullar verilmiş ve bu metot için bazı Tauber tipi teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters. In the first chapter, the dawn of fuzzy logic, its aim and advantages are shortly mentioned. Also, informations concerning studies which have done by several researchers with respect to fuzzy set, fuzzy numbers and its sequences and works which will be done in this thesis are given. In the second chapter, firstly basic definitions and theorems related with fuzzy number and its sequences are included. Later, development process of classical Tauberian theory is mentioned, basic definitions and notations which are going to be used throughout the thesis related with summability theory are given and finally some classical Tauberian conditions are investigated. In the third chapter, how the concept of sequences of fuzzy numbers has been applied to the weighted mean method of summability is explained, necessary and sufficient conditions for regularity of this method are given and some Tauberian theorems for this method are proved.