Brode makinelerinde kordone aparatının iyileştirilmesi suretiyle kumaş desen çeşitliliğinin geliştirilmesi
Increasing pattern design variety of embroidered fabrics by adding a cordonet device on shuttle embroidery machines
  1. Tez No: 405292
  2. Yazar: AYKUT KULELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada makinanın desen çeşitliliğini arttırmayı sağlayacak yeni bir aparat geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu aparat kumaş üzerine döşenen kordonenin zikzak salınım yapan iplik ile sabitlenmesini sağlayacaktır. Mevcut kordone aparatlı brode makinelerinin yatırım maliyeti yüksektir, öte yandan düz brode makinelerine eklenecek kordone aparatı ile bu işlemin yapılması daha düşük yatırım maliyetiyle mümkün olabilecektir. Üstelik mevcut düz brode makinesi yatırımlarından daha fazla faydalanmak mümkün olacaktır. Brode makinası üzerine aparat takıldıktan sonra kumaş çeşitleri uygulanması detaylı bir biçimde incelenecektir. İlk yatırım maliyeti çok yüksek olan bu makinelerin amortisman süresi de oldukça uzundur. Tüm bunların ışığı altında makine performansındaki en ufak artış maliyetler ve rekabet açısından büyük avantajlar sağlayabilir. Amacımız performanstan ziyade ürün çeşitliliğini arttırmak olacaktır
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to develop a new device configuration for shuttle embroidery machines which would provide a better pattern design variety. This device would enable the machine to lay cordonnet on fabric and apply it on the surface with the use of zig zag stitch. There are shuttle embroidery machines constructed including cordonnet laying device but these machinery have relatively higher investment. It would cost less if the actual investments are reevaluated by adding these apparatus on them as re-investment cost will relatively be less than purchasing new technologies. This new function implemented, increases the opportunity of meeting more variety of orders thus enables more efficient operating time. After implementation of this device different pattern variations are examined. The shuttle embroidery machines have a high initial investment cost therefore their depreciation period is long. Any improvement of operating time of the machine may bring in advantages in competitiveness and cost reduction.