Brode işletmelerinde makine seçimi üzerine bir çalışma
A study on the selection of embroidery plant
- Tez No: 183415
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, tarihten günümüze Türklerde nakış, bir brode (Nakış) işletmesinintanıtımı, işletmenin nerede ve ne şekilde kurulması gerektiği ve bu işletmelerin enverimli nasıl çalışabileceği. Makinelerin üretilecek ürünlere göre seçilmesi ve brodemakinelerinin arasındaki farkların irdelenmesi ve ne tip işletme kurulmasıdüşünülüyorsa hangi tip makinenin uygun olacağı, kullanım şartları ile üretimdekullanılan ip kumaş ve yardımcı maddeler incelenecektir.Organizasyon şekilleri ve ürün akış şekilleri ayrıca güncel pazarlardan ve bupazarlara girip moda yaratabilmek ve bunları yaparken de ülke ekonomisine optimumfaydalı bir işletme yönetimi, organizasyonu ve çalışma şekli düşünülmüştür.Artık günümüz teknoloji, pazar ve moda brode işletmelerini daha rasyonelkurmak ve işletme şartlarını gözden geçirmeyi zorunlu hale getirmiştir.Yeni kurulacak bir işletmeyi en iyi şartlarda kurmak ve işletmek, ülkekaynaklarını daha akıllıca yönetmek, çalışma şartları ve karlılığı maksimum olanişletmeleri kazanmak için yapılması gerekenler bu incelemede ele alınmayaçalışılmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Nakış, brode, brode işletmesi, brode organizasyonu, evtekstili, perde, gipür, brizbi.iv
Özet (Çeviri)
In this thesis the description of an embroidery plant, its physical location, theprocedures to build and the methods for the most productive production plans will beinvestigated. The choice of machinery depending on the product line, the evaluation ofdifferent types of embroidery machines, the selection of the type of the machinesdepending on the workshop, the material inputs and auxiliary inputs will also bediscussed.The criteria to select workforce, organization schemes, the penetration to currentmarkets and to create fashion in these markets has been aimed as a tool to serve at theoptimum level to the economy of our country.The modern technology leaves us no choice but to build the market orientedfashion companies more rationally and to review the production conditionscontinuously.In this respect the establishment of such a company under the ideal conditionsand to maintain its working with most efficient methods and profit maximization willresult in the optimum level of using the sources of our country.KEYWORDS: Embroidery, the embroidery plant, embroidery organization, hometextile, curtain, macramé, brizbi.v