Elektrolif çekim yöntemi ile elde edilen ve ilaç salımı yapabilen tekstil yüzeylerinin geliştirilmesi
Development of electrospun textile materials for drug relase
  1. Tez No: 405295
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRİYE PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR, PROF. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmanın amacı nonsteroidal antienflamatuar ilaç olan Naproksen yüklü elektrolif çekim yöntemi ile elde edilmiş ilaç salımı yapabilen tekstil esaslı yüzeylerin geliştirilmesi ve elde edilen bu nanolifli yüzeylerin karakterizasyonları, ilaç salım özelliklerinin incelenmesidir. Bu amaçla biyolojik olarak parçalanmayan termoplastik poliüretan (TPU) ve biyolojik olarak parçalanabilen polivinilalkol (PVA) polimerlerinin tek başlarına elektrolif çekimleri, farklı konsantrasyonlarda Naproksen ve farklı siklodekstrinler ile Naproksen-siklodekstrin inklüzyon kompleksleri içerecek şekilde elektrolif çekimleri yapılmış, karakterizasyonları yapılarak salım profilleri belirlenmiştir. Naproxen içeren TPU ile yapılan çalışmalarda salım süresinin, biriktirme süresi, polimer ve ilaç konsantrasyonunun değiştirilmesine bağlı olarak elde edilen farklı yüzey kalınlıkları ile 5 güne kadar uzatılabildiği görülmüştür. Naproksen-siklodekstrin inklüzyon kompleksleri içeren TPU nanolifli yüzeylerde salım karakteristiğinin kullanılan siklodekstrin tipine bağlı olarak değiştiği görülmüştür. PVA ile yapılan çalışmalarda PVA nanolifli yüzeylerin suda çözünürlüğünü azaltmak amacı ile polikarboksilli asitler çapraz bağlayıcı olarak kullanılmışdır. Çapraz bağlanmanın Naproksenin salımına olan etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca PVA çözeltisine siklodekstrinler eklenerek üretilen nanoliflerin morfolojileri incelenmiş, Naproksen-siklodekstrin inklüzyon kompleksleri yüklü polikarboksilik asit içeren PVA nanolif esaslı yüzeyler üretilmiştir. Elde edilen nanoliflerin karakterizasyonu SEM, DSC, TGA, FTIR, XRD metotları kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to develop Naproxen, a nonstreoidal anti-inflammatory drug, loaded drug releasing textile based surfaces produced by electrospinning process, characterize these nanofibers and investigate their drug release properties. For this purpose nonbiodegredable thermoplastic polyurethane (TPU) and biodegredable poly(vinyl alcohol) (PVA) polymers were electrospinned alone. They were also electrospinned with different concentration of Naproxen, different cyclodextrins and Naproxen-cyclodextrin inclusion complexes. Characterization and release profiles of produced nanofibers were assessed. Studies performed with of Naproxen loaded TPU nanofibers have shown that drug release can be prolonged up to 5 days due to the thicknesses of the surfaces which depends on the collection period, polymer and the drug concentration. It was seen that drug release of naproxen-cyclodextrin inclusion complex loaded TPU nanofibers can be modified with the selected cyclodextrin type. In the studies with PVA nanofibers, polycarboxylic acids were used as crosslinking agents to decrease the water solubility of the PVA nanofibers. The effect of the crosslinking on Naproxen release properties were evaluated. Besides, cyclodextrin loaded PVA solutions were electrospinned, their morphologies were investigated and Naproxen-cyclodextrin inclusion complex loaded nanofibers containing polycarboxylic acids were produced. The resulting nanofibers were characterized by using SEM, DSC, TGA, FTIR, XRD methods.