Yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniği ile meme kanseri tedavi planlaması ve kalite kontrolü
IMRT plans for breast cancer and its quality control
  1. Tez No: 405313
  2. Yazar: HAKAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, meme kanseri tedavisinde standart teknik olarak kullanılan Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) ile Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) tekniği hedef sarmasının ve komşu organların aldığı dozlar açısından karşılaştırılmış ve YART tekniğinde tedavi planlarının, tedavi cihazında uygulanışının doğruluğu ve birbiriyle olan uyumu (kalite kontrolü) farklı dozimetrik sistemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2009 ile 2011 yılları arasında meme kanseri tanısı konmuş 22 kadın hasta çalışmaya alınmıştır. 3BKRT ile tedavi edilen bu 22 hastanın tedavi planları YART tekniği ile yeniden oluşturulmuştur. 3BKRT ve YART tedavi planlama tekniklerinde hedef hacmin ve komşu organların almış olduğu dozlar, Doz Hacim Histogramı (DHH) yardımıyla analiz edilmiştir. YART planlamasının 3BKRT'ye göre hedef hacmi daha iyi kapsayarak kritik organları daha iyi koruduğu, ve hedef hacimdeki Homojenite İndeksi (HI) değerleri açısından YART planlama tekniğinin 3BKRT'ye göre hedef hacimde daha homojen doz dağılımı sağladığı belirlenmiştir. YART planlamalarının kalite kontrolünde, iyon odası, iki boyutlu (2B) iyon odası ve film dozimetrisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 3D conformal radiotherapy (3DCRT), which is the standard treatment technique for the treatment of breast cancer, and intensity modulated radiotherapy (IMRT) techniques were compared in terms of target coverage and the doses received by critical organs. Besides, the correct application of the IMRT plans in the treatment machines and the confirmity of the plans were checked using different dosimetric systems. Twenty-two female patients with breast cancer who were treated at Ege University Faculty of Medicine Department of Radiation Oncology during 2009-2011 were included in this study. The patients were treated with 3DCRT. The treatment plans of each patient were reconstructed using IMRT technique. The doses received by the target volume and the critical organs were analized using dose volume histograms (DVH). IMRT plans provided better target coverage with better normal tissue sparing than 3DCRT plans. Homogeneity index (HI) of the target volume was also better with IMRT providing more homogeneous dose distribution. Ion chamber, 2 dimensional ion chamber and film dosimetry were used in the quality control of the IMRT plans.