Radyoişaretli indole-3-carbinol ve PLGA ile enkapsüle edilmiş indole-3-carbinol bileşiklerinin antikanserojenik etkilerinin in vitro yöntemlerle incelenmesi
Investigation of anticancerogenic effects of radiolabeled indole-3-carbinol and PLGA encapsulated indole-3carbinol compounds utilizing in vitro methods
- Tez No: 405314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda doğal ürünlerin tüketimi önem kazanmakla birlikte özellikle turpgil sebzelerinin (brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, kara lahana ve kıvırcık lahana) tüketim ile kansere yakalanma riskinin daha az olduğu yapılan çalışmalarla vurgulanmıştır. Turpgil sebzelerinde bulunan indol-3-karbinol (I3C) ve metobolik ürünlerinin meme, prostat, kolon kanseri gibi birçok kanser türüne karşı antitümör etkinliğine ilişkin birçok çalışma literatürdeyer almaktadır. Bu tez çalışmasında I3C'nin Poli (laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) ile enkapsülasyonu ve radyoiyodinasyonu gerçekleştirilmiştir.RadyoişaretliI3C ve PLGA ile enkapsüle edilen I3C bileşiğinin (I3C-PLGA)antikanserojenik etkileri in vitro olarak incelenmiştir. PLGA gibi biyobozunur ve biyouyumlu polimerlerle üretilen nanopartiküller, ilaç taşıma sistemi için yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Tıpta uygulamaları, ilaç, gen ve antijenler için taşıyıcı olarak ve in vitro/in vivo çalışmalarda uygulanmasını kapsamaktadır.Bu çalışmada I3C ve I3C-PLGA bileşiklerinin kalite kontrolü Yüksek performanslı sıvı kromatografisi(HPLC) ile gerçekleştirilmiş veinaktif iyotla işaretli I3C'nin(127I-I3C) yapısı NükleerManyetikRezonans (NMR) yöntemiiledoğrulanmıştır. I3C ve I3C-PLGA bileşikleri, nükleertıptateşhisvetedavideyaygınolarakkullanılan131Iradyoizotobuileişaretlenmiştir[(131I-I3C),(131I-I3C-PLGA)].BileşiklerinradyoişaretlemeverimleriİnceTabakaRadyoKromatografi (TLRC) sistemiilebelirlenmiştir.Antikanserojeniketkileriisememe adenokarsinomaepiteli (MCF-7), kolonadenokarsinomaepiteli(Caco-2),prostatkarsinomaepiteli(PC)hücreleriüzerindegerçekleştirilmiştir. Tümdeneyselsonuçlarradyoişaretlibileşiklerinnükleertıptakullanılmasınınumutvaadetmekteolduğuveyapılançalışmalaraekkatkısağladığıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the usage of natural products has gained more importance and recent studies emphasized that consuming cruciferous vegetables (broccoli, brussel sprout, cauliflower, collard greens and curly kale) lowers cancer risk. In the literature there are a lot of studies which are showed that indol-3-karbinol (I3C) and metabolic ingredients of cruciferous vegetables provide antitumor activity against many cancer types including breast cancer, prostate cancer and colon cancer. In present study, radioiodination and encapsulation with poly lactic-co-glycolic acid (PLGA) of I3C has been performed. Anticancerogenic effects of I3C and PLGAencapsulated I3C (I3C-PLGA) have been investigated utilizingin vitromethods. Nanoparticles containing biodegradable and biocompatible polymers such as PLGA have been widely used and important research subject about pharmaceutical carriers. Their main usages in medical science contain being a carrier for drug,genes and antigens as well as in vitro studies. In this study, quality control of I3C and I3C-PLGA has been performed with High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and structural analysis of 127I-I3C has been verified using Nuclear Magnetic Resonance (NMR). I3C and I3C-PLGA compounds have been radiolabeled with 131I[(131I-I3C), (131I-I3C-PLGA)] which is widely used for diagnosis and treatment in nuclear medicine. Radiolabelling yields ofradioiodinated compounds have been determined using Thin Layer Radio-Chromatography (TLRC) while anticancerogenic effects have been studied on breast adenocarcinoma epithelial(MCF-7), colon adenocarcinoma epithelial (Caco-2), prostate carcinoma epithelial (PC3) cells. All experimental results demonstrated that radiolabelled compounds are promising in order to be used in nuclear medicine as well as present study contributed previously reported studies.