Çeşitli boyutlardaki plastik sintilatörler kullanılarak oluşturulan dedektörlerin verimlerinin karşılaştırılması
Efficiency comparison of the plastic scintillation detectors in different shapes
  1. Tez No: 405316
  2. Yazar: NURDAN SELİN KIRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nükleer radyasyonu belirleyebilmek amacıyla kullanılan cihazlara dedektör denir. Plastik sintilatörler, radyasyon enerjisini önce ışık fotonlarına çevirir. Daha sonra bu ışık fotonları dedektör sistemi içerisinde fotoçoğaltıcı tüp yardımı ile elektrik sinyallerine çevrilir. Böylece detektöre gelen nükleer radyasyon ölçülebilir niceliklere çevrilmiş olur. Organik sintilatör materyallerinden olan plastik sintilatörler hızlı tepkime vermeleri ve bozunma sürelerinin nanosaniye mertebesinde olması gibi bazı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında PPO (2,5 Diphenyloxazole) ve POPOP (1,4 bis benzene) katkılı plastik sintilatör materyallerinden çeşitli boyutlarda silindir şeklinde dedektör materyalleri oluşturulmuş ve dedektörün verimine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A detector is the device used in to identify a nuclear radiation. Plastic scintillators, converts the radiation energy into the electrical signals by means of a photomultiplier tube. Thus, incident radiation to the detector is converted to the measurable quantities. Plastic scintillators which is a kind of organic scintillator type has fast response time and decay times (in ns level). In this study, plastic scintillators in different shapes and doped with PPO (2,5 Diphenyloxazol) and POPOP (1,4 bis benzene) have been formed, and the effect of their shapes on their efficiencies have been analyzed.