Bazı tarım alet-makinelarinin yıllık eşdeğer maliyete göre yenileme zamanlarının belirlenmesi
Determination of renewal for agricultural machinery and equipments according to annual equivalent cost
- Tez No: 405349
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Herhangi bir yatırım malı; belirli bir gelir düzeyinin korunması, giderlerin azaltılması, verimliliğin arttırılması veya işletmenin üretim ve servis hizmetlerindeki değişikliğin karşılanması amacıyla yenilenebilir. Yenileme yaklaşımları; Klasik yaklaşım, Yıllık Eşdeğer Maliyete Göre Yaklaşımı, Farklı Yıllık Giderleri Esas Alarak Yenileme Yaklaşımı, Nakit Akışları Esas Alarak Yenileme Yaklaşımı, Tekrarlanan Ömür Analizi ve Ekonomik Ömür Esas Alarak yenileme Yaklaşımıdır.(Işık, 2000.) Yıllık eşdeğer maliyete göre herhangi bir alternatif için, yıllık ne kadar para harcanacağının ve ne kadar para kazanılacağının belirlenmesi esastır. Yapılacak olan bu çalışmada bazı tarım alet- makinelerinin yıllık eşdeğer maliyete göre yenileme zamanları belirlenecektir. Çalışmada çiftçilerin yoğun olarak kullandığı ve Tarım Kredi kooperatifi ortaklarına temin ettiği; Pnömatik Hassas ekim makinesi, Gübreli Ara Çapa Makinesi ve Yaylı Kültivatör üzerinde çalışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Any investment made; the preservation of a certain level of income, increasing productivity, reducing expenses or business for the purposes of meeting the renewable production and service services change. renewal approaches; The classic approach, according to an annual Equivalent Cost Approach, based on the annual expenses of the Renewal approach, Different cash flows, based on the analysis of the Life and economic Life Renewal approach, based on Repeated renovation approach.(Light, 2000.) Annual equivalent cost for any alternative, according to the annual harcanacağının how much money and how much money is essential to the determination of the kazanılacağının this study. some agricultural tools will be determined according to the annual equivalent cost of renewal times-. The study uses as busy farmers and agricultural credit cooperative partners provided by; Pneumatic Precision planter, Fertilizer will work on and spring Cultivators Chipper Search