Çocuklarda 4 haftalık yüzme egzersizinin antioksidan enzimler ve lipid peroksidasyonuna etkisi
- Tez No: 40536
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLGİ ŞEMİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Normalde organizmada oksidan ve antioksidan sistemler arasında hassas bir denge vardır. Dengenin bozulması lipid peroksidasyonûna neden olabilmektedir. Superoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx), antioksidan savunmanın ilk basamaklarında yer alan enzimlerdir. Egzersiz, metabolik süreçleri ve oksijen tüketimini artırarak serbest radikal oluşumuna neden olmaktadır. Ilımlı ve düzenli antrenman sırasında oluşan oksidan strese adaptif olarak bazı antioksidan enzim aktivitelerinin arttığı bildirilmiştir. Araştırmalarda elde edilen sonuçlardaki farklılıkların egzersizin türü, şiddeti ve/veya süresi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, 4 haftalık yüzme kursu sırasında ılımlı antrenman yapan 6-11 (ort 8.3 ± 1.7) yaşları arasında 11 gönüllü çocukta kurs sonrasında, plazma MDA düzeyi ile SOD ve GPx aktivitelerinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
61 ABSTRACT In organism, there is a delicate balance between oxidant and antioxidant systems. Unbalancing may cause lipid peroxidation. Superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) are the enzymes which show up at the initial steps of antioxidant defence. Exercise cause the more free radical by increasing O2 comsumption and metabolic proceses. It is said that oxidative stress which occurs during moderate and regular training increased some antioxidant enzyme activities as adaptive response.Obtained results differences in these studies might be related with kind of training, intensity and/or duration. In this study;in volunteer children.aged between 6-11 years (mean 8.3 1.7)who had moderate training during 4 weeks of swimming exercises.the changes in plasma malondialdehyde (MDA as lipid peroxidation marker) levels, erythrocyte SOD and GPx activities were studied. There was a significant increment in SOD activity after the swimming course (581.07±1 46.23, 791.11±221.88 U/gHb respectively, p 0.01).The increment in GPx activity was not statistically significant (45.48±16.50, 50.28±14.83 U/gHb).PIasma MDA levels were obtained as 1.14±0.37 nmol/ml and 0.91 ±0.33 nmol/ml respectively and this decrement with training was significant (p=0.02). According to the obtained results; 4 weeks of swimming training, makes stronger antioxidant defence.since being moderate increment in SOD enzyme activty, decrement in MDA levels.lt is suggested that training at low intensity makes useful effects for a stronger antioxidant defence.