8-12 yaş grubu çocuklarda 8 haftalık yüzme egzersizinin bazı solunum parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-week swimming exercise on some respiratory parameters i̇n 8-12 years old children
- Tez No: 621374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma 8 Haftalık yüzme egzersizinin solunum parametrelerine etkisi araştırılarak, bu etkilerin cinsiyetler arası farklılıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda 2018-2019 sezonunda Konya 'da bulunan yedi yüzme spor kulübünden müsabık 12 kız 12 erkek sporcu seçilerek bu sporcuların boy, kilo, vücut kitle indeksleri belirlenerek Necmettin Erbakan üniversitesi çocuk hastalıkları bölümünde laboraturar ortamında siporolab 3 spirometre cihazı ile teste tabi tutulmuşlardır. Çalışmamızda ön test ve son test protokolü kullanılmıştır. Test sonucunda, kadın sporcuların ve erkek sporcuların yüzme eğitiminin genel bir sonucu olarak FEV, FVC, FEV1FVC, PEF, FEF2575, VC, MVV'yi arttırdığı bulunmuştur. Sonuç olarak, kadın yüzücüleri ve erkek yüzücüleri karşılaştırdığımızda, FEV, FVC, FEV1FVC, PEF, FEF2575, VC, MVV değerlerinin arttığı, ancak bu değerlerin erkek yüzücülerde kadın yüzücülerden daha yüksek olduğu ve daha fazla artış olduğu bulunmuştur. .
Özet (Çeviri)
The effect of 8 weeks of swimming exercise on respiratory parameters was investigated and it was carried out to investigate the differences between these effects between genders. In our study, 12 female and 12 male athletes were selected from seven swimming sports clubs in Konya in the 2018-2019 season, and the height, weight, body mass indexes of these athletes were determined and they were tested in a laboratory environment with a ciporolab 3 spirometer device in the pediatric diseases department of Necmettin Erbakan University. In our study, pre-test and post-test protocol were used. As a result of the test, it was found that female athletes and male athletes increased FEV, FVC, FEV1FVC, PEF, FEF2575, VC, MVV as a general result of swimming training. As a result, when we compare female swimmers and male swimmers, it was found that FEV, FVC, FEV1FVC, PEF, FEF2575, VC, MVV values were increased, but these values were higher in male swimmers than female swimmers and there was more increase.