Yüzme egzersizinin otizmli çocuklarda SpO2, solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyonlarına etkisi
Effect of swimming exercise on SpO2,respiratory muscle strength and respiratory functions in children with autism
  1. Tez No: 731286
  2. Yazar: EMİNE ADİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı yüzme egzersizinin otizmli çocuklarda SpO2, solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyonlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 8 deney, 7 kontrol grubu olmak üzere 15 otizmli birey çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubu 6 hafta boyunca, haftada 3 gün 1'er saat yüzme egzersizine tabii tutulmuştur. Kontrol grubu bu egzersize dâhil edilmemiştir. Her iki gruba da 6 haftalık periyotun öncesinde ve sonrasında solunum kas kuvveti, solunum fonksiyon testleri ve SpO2 testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Ortalamalar 2x2 mixed faktör ANOVA ve LSD düzeltme testleri ile yüzdesel değişim ortalamaları Mann Whitney U testi ile incelenmiştir. Altı hafta sonunda istatistiksel analiz verilerine göre deney grubunun solunum fonksiyon parametrelerinin bazılarında ve SpO2 değerinde anlamlı bir farklılık bulunurken(p0.05). Kontrol grubunun solunum fonksiyonlarında, solunum kas kuvveti ve SpO2 ölçümlerinin sonucunda anlamlı bir farklılık bulunamamıştır(p>0.05). Sonuç olarak, 6 haftalık yüzme egzersiz süreci otizmli çocuklarda solunum fonksiyonları ve SpO2 değerindeki gelişim için yeterli olurken, solunum kas kuvveti gelişimi için daha uzun bir sürece ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of swimming exercise on SpO2, respiratory muscle strength and respiratory functions in children with autism. For this purpose, 15 individuals with autism, 8 of which were in the experimental group and 7 in the control group, participated in the study. The experimental group was subjected to swimming exercise for 1 hour, 3 days a week, for 6 weeks. The control group was not included in this exercise. Respiratory muscle strength, pulmonary function tests and SpO2 test were applied to both groups before and after the 6-week period. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. Means were analyzed by 2x2 mixed factor ANOVA and LSD correction tests, and the mean percentage changes were evaluated with the Mann Whitney U test. At the end of six weeks, according to the statistical analysis data, there was a significant difference in some of the respiratory function parameters and SpO2 values of the experimental group (p0.05). No significant difference was found in the respiratory functions of the control group as a result of respiratory muscle strength and SpO2 measurements (p>0.05). As a result, while the 6-week swimming exercise period is sufficient for the development of respiratory functions and SpO2 value in children with autism, it can be said that a longer period is needed for the development of respiratory muscle strength.