Deniz börülcesinin (Sarcocornia perennis L.) antioksidan parametrelerinin ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant parameters and antimicrobial properties of glasswort (Sarcocornia perennis L.)
  1. Tez No: 405364
  2. Yazar: MERVE TÜNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE ALEV KARAGÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Deniz kıyılarında yetişen halofit (tuz seven=tuzcul) bitkiler beslenme, medikal amaçlı ve yüksek tuz içeriği nedeniyle ilk çağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu çalışmada İzmir Karşıyaka sahilinden toplanan deniz börülcesi bitkisinden iki farklı yöntemle (açıkta kurutma ve liyofilizasyon ile kurutma) hazırlanan örneklerin etanol, metanol, su ve demleme su ekstraktlarının antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. Antioksidan aktivitenin göstergesi olarak DPPH radikali süpürücü aktivite tayini, toplam fenolik bileşik tayini, toplam flavonoid tayini, toplam flavonol tayini, indirgeme gücü tayini, total antioksidan aktivite tayini, süperoksit radikali süpürücü aktivite tayini, kuprik iyon indirgeme antioksidan kapasite (CUPRAC) tayini, oksijen radikal absorbans kapasitesi (ORAC) tayini ve hidroksil radikali süpürücü aktivite tayini çalışılmıştır. Bitki örneği hazırlama yöntemleri karşılaştırıldığında liyofilizatörde hazırlanan örneklerin aktivitesi genel olarak yüksek bulunmuştur. Öte yandan sentetik radikal kullanan antioksidan aktivite yöntemlerinde (DPPH, CUPRAC, ORAC) ekstraktların antioksidan aktiviteleri düşük bulunurken biyolojik sistemlerde bulunan gerçek radikallere (hidroksil ve süperoksit) karşı koruyucu etkileri standart antioksidanlarla kıyaslanacak oranda yüksek bulunmuştur. Ayrıca, ekstraktların lipid peroksidasyonunu önleme kapasitesinin bir ölçüsü olarak total antioksidan kapasitesi tayin sonuçlarına göre de ekstraktların antioksidan kapasiteleri oldukça yüksek bulunmuştur. Ekstraktların total fenolik bileşik, total flavonoid ve total flavonol içerikleri de belirlenmiştir. Çalışmada, deniz börülcesi örneklerinin antimikrobiyal aktiviteleri de agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile ölçülmüş ve incelenen ekstraktların bazılarının Gram (+) (M. luteus ve S. aureus) veya Gram (-) (E. coli) bakterilere karşı antibakteriyel etki gösterme kapasitesinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Halophyte plants from seashore are used by humans for nutrition, medical purposes and high salt content. In this work, glasswort species collected from İzmir Karşıyaka seashore were subjected to two different drying methods (by lyophilization and air drying) and infusion extracts of the dried plant were investigated for their antioxidant and antimicrobial properties. DPPH radical scavenging activity, total phenolics, total flavonoids, total flavonols, reducing power, total antioxidant activity, superoxide radical scavenging activity, cupric ion reducing antioxidant capacity (ORAC) and hydroxyl radical scavenging activity. When compared, activities of the samples prepared via lyophilization were generally found higher. Additionally, activities of the extracts toward methods using synthetic radicals (i.e. DPPH, CUPRAC, ORAC) were found to be low whereas protection effects of the extracts towards radicals that exist in biological systems were high enough to compare with standard antioxidants. Moreover, as a measure of protection from lipid peroxidation, total antioxidant capacities of the extracts were found to be notably high. Total phenolics, total flavonoids and total flavonol contents of the extracts were also determined. In this study, antimicrobial activities of glasswort samples were also determined using agar well diffusion method and it was determined that same of the extracts demonstrated antimicrobial activity towards Gram (+) (M. luteus and S. aureus) and Gram (-) (E. coli) bacteria.