Paternalist liderliğin çalışan performansına etkisinde iş ahlakının rolü
The impact on the role of business ethics in paternalistic leadership and employee performance
- Tez No: 405444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, paternalist liderliğin çalışan performansına etkisinde iş ahlakının rolünün olup olmamasının araştırılması ve bir etki varsa ne yönde olduğunun saptanmasıdır. Kamu çalışanları arasında yapılan bu çalışmada belirtilen kavramların ilişkilerinin test edilip açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Kültürel temeller üzerine oturtulmuş patenalist liderlik olgusunun çalışanların performansına etki sürecinde çalışan performans değerleri açıklanmaya çalışılmış ve bu etki sürecinde iş ahlakı kavramı açıklanarak ne gibi bir rol üstlendiğinin ve bu kavramlarla ilişkisinin anlaşılmasında anket metodu kullanılmıştır. Türkiye genelinde kamu dairelerinde hizmet veren 401 yönetici ve çalışan, kuruma ve yöneticiye güven, kuruma bağlılık, kişi örgüt uyumu, kurumun etik değerleri, iş ahlakı, yardımsever liderlik, ahlaki liderlik, otoriter liderlik, iş performansı ile demografik özellikler başlıklarını içeren 61 soruluk ankete katılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında çalışan performansına paternalist liderliğin etkisi bulunmuştur. Paternalist liderliğin alt bileşenlerinin çalışan performansına etkisi görülmekle birlikte iş ahlakının bu etkiye katkısından da söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra, yapılan istatistiksel analizler sonucunda, iki değişkenin farklı demografik özelliklerde ne yönde değişimler gösterdiği ve paternalist liderlik davranışlarının alt boyutlarının çalışan performansına etkisinde iş ahlakının ne gibi değişimler yarattığı incelenmiştir. Araştırma konusunda ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalar ile elde edilen bulgu ve sonuçların geliştirilmeye açık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was the role of paternalistic leadership on employee performance investigation of the impact of Business Ethics in the determination of whether or not they have an impact and if so in what direction. The relations between the concepts of public employees mentioned in this study is intended to be tested and clarified. Sited on paternalistic leadership cultural foundations of the phenomenon of influence in the process of running performance values the performance of the employees tried to explain, and in the process of this influence are explained as to what the concept of business ethics play a role in the understanding of the relationship of these concepts was determined using the survey method. In Turkey, the administrator and the employee 401 serving in public offices, the authority and the trust Administrator, the institution's commitment to the compliance of the person, the organization, the institution's ethical values, business ethics, benevolent leadership, moral leadership, authoritarian leadership, job performance 61 the headings of demographic characteristics participated in the survey that contains questions. The impact of paternalistic leadership and employee performance in light of the findings from the research. The effect of paternalistic leadership on employee performance subcomponents, although the contribution from these effects it is possible to speak of business ethics. In addition, as a result of the statistical analysis, the demographic characteristics of the two variables showed different changes in direction, and the sub-dimensions of paternalistic leadership behaviours on employee performance created by the impact of changes in how we conduct business are examined. At a later stage in the research findings and results obtained by the studies to be made open to improvement.