Paternalist liderliğin çalışan performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of paternalistic leadership on employee performance
  1. Tez No: 901887
  2. Yazar: OSMAN AŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN EMRE UFACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı, paternalist liderliğin çalışanların performansına etkisini araştırıp, paternalist liderlik-çalışan performansı ilişkisini bilimsel kanıtlar ile ortaya koymaktır. Paternalist liderlik, Türkçede babacan liderlik olarak da ifade edilmektedir. Paternalist liderlik, liderin bir grup veya organizasyon üzerindeki otoritesini kullanarak, çalışanların veya üyelerin davranışlarını ve kararlarını kontrol etme veya yönlendirme amacını taşıyan bir liderlik yaklaşımıdır. Bu liderlik tarzında, lider, çalışanların veya üyelerin çıkarlarını koruma ve refahlarını artırmak amacıyla müdahalede bulunmaktadır. Paternalist liderlik, yönetimde uzun bir geçmişe sahiptir ve çalışanlar üzerinde etkili olabilmektedir. Paternalist liderler, çalışanların veya üyelerin daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmak için güçlerini kullanırken, genellikle karar verme süreçlerinde ve politikaların belirlenmesinde büyük bir etkiye sahiptirler. Paternalist liderlik, bazen iyi niyetli ama aynı zamanda otoriter bir tutum sergileyebilmektedir. Liderler, çalışanların veya üyelerin deneyim veya sahip olmaları gereken bilgilerinden yoksun olduklarını düşünerek, onların kararlarını sınırlayabilmekte veya kontrol edebilmektedir. Bu liderlik yaklaşımı, belirli bir organizasyonda veya kültürde uygun olabilirken, bazı durumlarda bireylerin özgürlüklerini kısıtlayabilmekte veya bağımsızlık duygusunu azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of paternalist leadership on the performance of employees and to reveal the relationship between paternalist leadership and employee performance with scientific evidences. Paternalistic leadership is also expressed as paternalistic leadership in Turkish. Paternalistic leadership is a leadership approach that aims to control or direct the behavior and decisions of employees or members by using the leader's authority over a group or organization. In this style of leadership, the leader intervenes to protect the interests of employees or members and increase their well-being. Paternalistic leadership has a long history in management and can be effective on employees. While paternalistic leaders use their power to help employees or members achieve better results, they often have great influence in decision-making and policy setting. Paternalistic leadership can sometimes display a well-intentioned but also authoritarian attitude. Leaders can limit or control the decisions of employees or members, thinking that they lack the experience or knowledge they should have. While this leadership approach may be appropriate in a particular organization or culture, in some cases it can restrict individuals' freedom or reduce their sense of independence.