Eğitim fakültesi öğrencilerinin öğretim elemanlarının öğretimsel yeterliklerine ilişkin algıları ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between the faculty of education students' perceptions about their instructors' instructional competencies and their attitudes towards teaching profession
  1. Tez No: 405454
  2. Yazar: ONUR BALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin; derslerine giren öğretim elemanlarının öğretimsel yeterliklerine ilişkin algılarını ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma hem ilişkisel hem tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 4383 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemine göre seçilen 1075 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretim Elemanı Öğretimsel Yeterlik Ölçeği”ve Üstüner (2006) tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada, öğrenim görülen program, cinsiyet, sınıf düzeyi ve öğretim türü bağımsız değişkenlerine ilişkin analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 ve Amos 18 paket programlarından faydalanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin cevap bulmak amacıyla; betimsel istatistik hesaplamaları, t-testi, ANOVA testi, Dunnett's C testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi yapılmış ve Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin; derslerine giren öğretim elemanlarının öğretimsel yeterliklerine ilişkin algılarının“orta”, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının ise,“çok”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir .
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the İnönü University Faculty of Education students' perceptions about their instructors' instructional competencies and students' attitudes towards teaching profession and to investigate the relationship between those two. This research was designed in both correlational and survey model. The population of the research is 4383 students studying at the İnönü University Faculty of Education in 2014-2015 academic year. The sample of the research is 1075 students selected according to the convenience sampling. The data of the research was collected by using the“Instructor's Instructional Competence Scale”which is developed by the researcher and the“Attitude Scale of Teaching Profession”developed by Üstüner (2006). In this research, analyses made for the department, gender, grade and education type independent variables. SPSS 21.0 and Amos 18 statistical softwares were used in the analysis of the collected data. In order to answer the sub-problems of the research, descriptive statistics, t-test, One-Way ANOVA, Dunnett's C test, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis test and Spearman correlation analysis was used. As a result of the analyses made, attitude level of the İnonu University Faculty of Education students' towards their instructors' instructional competencies is found out as“moderate”(𝐗𝐗􀴥=3.14) level. Students' attitudes towards teaching profession is found out as“high”(𝐗𝐗􀴥=3.86) level.