Öğrencilere göre İlahiyat Fakültesi öğretim elemanlarının sınıf içi öğretimsel etkinlik gerçekleştirme yeterlilikleri
Qualifications of the Faculty of the Theology instructors to perform classroom educational activities according to students
  1. Tez No: 819605
  2. Yazar: NURCAN SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İlahiyat fakülteleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesindeki kurumlarda din eğitimi alanında hizmet veren elemanları yetiştiren en önemli kurumlardır. Bu araştırmanın amacı bu kurumlarda eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmekte olan öğretim elemanlarının sınıf içi öğretimsel etkinlik gerçekleştirme yeterliliklerinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda ilahiyat fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama deseninden yararlanılmıştır. Araştırma evreni İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma örneklem grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde ve İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde örgün eğitim görmekte olan 604 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada güvenirlilik ve geçerliği test edilerek geliştirilen“Üniversite Öğretim Elemanlarının Sınıf İçi Öğretimsel Davranışları”adlı veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler, veri toplama aracının dijital ankete uyarlanması ve örneklem grubuna uygulanması ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26 istatiksel veri analiz paket programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizi için betimsel istatistiklerden yararlanılmış ve normal dağlım gösteren verilerin analizi için parametrik testlerden t Testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizi için parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U Testi ile Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ilahiyat fakültesi öğrencilerinin, ilahiyat fakültelerinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarını sınıf içi öğretimsel etkinlik gerçekleştirme konusunda yetkin görmedikleri anlaşılmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar, öğretim elemanlarının pedagojik yeterliliği ile ilgili yapılan çalışmalar ile paralellik göstermektedir. Bu araştırmanın sonucuna göre ilahiyat fakültelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmekte olan öğretim elemanlarının sınıf içi öğretimsel ekinlik gerçekleştirme yeterliliklerini de kapsamakta olan pedagojik formasyon açısından geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Theology faculties are the most important institutions that train personnel serving in the field of religious education in institutions under the Ministry of National Education (MEB) and the Presidency of Religious Affairs (DIB). The purpose of this research is to evaluate the in-class instructional activity competence of the instructors who carry out educational activities in these institutions by the students. In this direction, the opinions of the students studying at the faculties of theology were sought. Survey research, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The research population consists of the students of Faculty of Theology of İnönü University and Faculty of Theology of Dicle University. The research sample group consists of 604 students who are studying at Faculty of Theology of Dicle University and Faculty of Theology of İnönü University in the 2021-2022 academic year. In the research, a data collection tool called“In-class Instructional Behaviors of University Faculty Members”, which was developed by testing its reliability and validity, was used. The data were obtained by adapting the data collection tool to the digital survey and applying it to the sample group. The obtained data were analyzed using the SPSS 26 statistical data analysis package program. Descriptive statistics were used for the analysis of the data, and t T-test, one of the parametric tests, was applied for the analysis of the data showing normal distribution. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test, which are non-parametric tests, were used for the analysis of data that did not show normal distribution. As a result of the analyzes made, it is understood that the students of the faculty of theology do not consider the instructors working in the faculties of theology to be competent in performing in-class instructional activities. It has been seen that these results are in parallel with the studies in literature on the pedagogical competence of the instructors. According to the results of this research, it is necessary to improve in terms of the pedagogical formation, which also includes the competences of performing in-class instructional activities of the instructors who carry out educational activities in the faculties of theology.