Lise öğrencilerinin yaşadıkları gelişimsel ve travmatik sorunlar: Velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin gözünden
Developmental and traumatic problems that high school students experience: From the viewpoint of the parents, teachers, and students
  1. Tez No: 405455
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinin yaşadıkları gelişimsel ve travmatik sorunları; veli, öğretmen ve öğrenci görüşleri ışığında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmadan elde edilen verilerin ve ortaya konulan önerilerin başta alan çalışanları olmak üzere, eğitim fakültelerine ya da öğretmen yetiştiren programlara ve ailelere katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden olan keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Önce nitel veriler toplanıp çözümlenmiş, sonrasında ise nicel uygulamalar yapılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında bütüncül çoklu durum deseni, nicel kısmında ise genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ili Yeşilyurt ilçesi oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek örneklem alma yoluna gidilmiştir. Buna göre nitel veri toplamak için amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan maksimum çeşitlilik örneklemesi ile öğrenci, öğretmen ve velilerden oluşan 64 kişiden veri toplanmıştır. Nicel verileri toplamak için ise seçkisiz küme örnekleme yöntemi ile 414 öğrenci, 94 öğretmen ve 97 veli örnekleme dâhil edilmiştir. İlk aşamada nitel veri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan ve öğrencilerin yaşamakta olduğu gelişimsel ve travmatik olayları tespit etme amacıyla hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Buradan elde edilen verilerle bir ölçme aracı geliştirilmiş ve böylece nitel aşama amacına ulaşmış ve tamamlanmıştır. Nicel verileri toplamak için geliştirilen ölçme aracı ile ikinci aşamaya geçilmiştir. Nitel analiz sonrası 61 maddelik 'gelişimsel sorunlar anketi' ile 17 maddelik 'travmatik sorunlar anketi' oluşturulmuş ve nicel verilerin toplanmasında kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde Nvivo 10.0 paket program kullanılarak içerik analizi yapılmış; nicel verilerin analizinde ise SPSS 20.0 paket programı kullanılarak ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans değerlerinin hesaplanması için betimsel analizler yapılmıştır. Araştırmada lise öğrencilerinin yaşadıkları gelişimsel ve travmatik sorunların veli – öğretmen – öğrencilerin bakış açılarına göre neler olduğu ile bu görüşler arasındaki benzerlik ve farklılıkların neler olduğu incelenmiş, elde edilen bulgular doğrultusunda tartışılmıştır. Lise öğrencilerinin en sık yaşadıkları gelişimsel sorun/krizlerin veli – öğretmen ve öğrencilerin bakış açılarına göre 'sınav kaygısı ve akademik başarı/sızlık' olduğu görülürken; en sık yaşadıkları travmatik sorun/krizlerin veli – öğretmen ve öğrencilerin bakış açılarına göre 'ölüm ile taşınma / okul değişikliği' olarak ifade ettikleri görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to put forward developmental and traumatic problems of high school students in the light of parent, teacher and student's views. It is thougt that datas and proposals deducted from this study will contribute to families, education faculties and other teacher training programmes. In this study, mixed method research-explarotary model was used. Firstly, qualitative datas were collected and analyzed, then quantitative implementations were done. Integrated multi-state design was used for qualitative study, survey model was used for quantitative part of the study. Universe of the study is city of Malatya, sample of the study is Yesilyurt district. Sampling was done in order to represent the universe. Data was collected from 64 people consisted of students, parents and teachers with purposive sampling method in order to collect qualitative datas. 414 students, 94 teachers and 97 parents were included in the study and random sampling was used for collecting quantitative datas. In the first process, semi-structured interview forms are prepared by researcher to detect developmental and traumatic problems experienced by students. A measurement tool was developed with datas collected from the first process and then qualitative process was completed. Then researcher passed to the second process with a measurement tool that was developed for quantitative data. After qualitative analysis 'developmental problems questionnaire' consisted of 61 items and 'traumatic problems questionnaire' consisted of 17 items were developed and used for collecting quantitative data. Nvivo 10.0 package programme was used to make content analyses, SPSS 20.0 package programme was used to make descriptive analyses for calculating means, standart deviation, percentage and frequency values. In the study, developmental and traumatic problems of high school students were investigated according to point of view of teachers – students, differences and similarities between them were studied in the light of results. While according to parents – teachers and students' point of view the most experienced developmental problem/crisis is 'test anxiety and academical failure', the most experienced traumatic problem/crisis is 'death and moving /change of school'. Some proposals were made based on the results.