Total kalça artroplastisi sonuçları
- Tez No: 40546
 - Danışmanlar: DR. BEHÇET SEPİCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
C-ÖZET: Rekonstruktif kalça cerrahisindeki geçen 30 yıllık uygulamalara bakıldığında, gelişmelerin olağanüstü olduğunu görmekteyiz. Cheilektomi günlerinden günümüzün modern total kalça artroplastisine kadar baş döndürücü değişiklikler ile kalça ekleminde artritik problemleri olan hastaların derin bir soluk alması sağlanmıştır. Bütün amaç ağrının tam olarak kaldırılması ile insanoğluna daha fazla mutluluk vermek ve daha iyi bir yaşam sağlamaktır. 1990-1995 yıllan arasında S.B.Ankara Hastanesi 1. Ortopedi kliniğinde 109 hastanın 123 kalçasına total kalça protezi uygulanmıştır. Bu çalışmada, olgular retrospektif olarak değerlendirilmiş ve sonuçlar literatür verileriyle karşılaştinlmıştır. Ayrıca tarihçesi ve biomekanik bilgilerin yam sıra total kalça artroplastisine genel bakış allında indikasyonlan, ameliyat öncesi ve sonrası hastaya yaklaşım, cerrahi teknik ve komplikasyonlar gözden geçirilmiştir. Bunlar ile vakalanmızın değerlendirme sonuçlan karşılaştrnlmış ve bir takım dersler ortaya çıkarılmıştır. Böylelikle bu derslerin cerrah tarafından önem verilmesi ve akılda tutulması ile artroplasti sonuçlarının daha iyi düzeye getirileceğine inanmaktayız. Kalça cerrahisi sonuçlarının düzelmesine yönelik çabaların devam edilmesi ve önemli uyancı noktaların dikkate alınmasıyla, ortalama insan ömrü ile kıyaslandığında protezlerin kısa olan dayanıklılık sürelerinin uzatılması sağlanmalıdır. Böylelikle bunlar ile ilgili sorunların minimale indirilmesiyle daha aktif ve genç hastalara kolaylıkla uygulanabiliniz
Özet (Çeviri)
C-SUMMARY: Looking over thirty years of reconstructive hip surgery applications, it is observed that developments have been extraordinary. Shocking changes from the days of cheilektomy to today's modern total hip arthroplasty have eased the problems of arthritis patients. The main aim is to totally relieve pain and to provide a better life and happiness to the man. Between the years 1990 - 1994, 123 Total hip arthroplasty have been applied to 109 patients at the Ankara Hospital 1st Orthopedic Clime. In this research data has been compared with previous recorded data. Moreover, besides information on its history and biomechanics general indications under total hip arthroplasty, approach to the patient before and after the operation, surgical technics and complications have been discussed. The evaluation results of our cases have been compared with these emerged. With a special attention paid to these points by the operator we believe that arthroplasty will be brought to a better level. With the continuation of efforts towards developing the results of hip surgery and paying a special attention to important points the durability of protesis in comparison to avarege life expectancy could be raised. If the problems related could be minimized, it can be applied to more active and younger patients. 104