Total kalça artroplastisi sonrası fizyoterapist kontrolünde ev temelli egzersiz programı sonuçlarının incelenmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması
Investigation of the effects of a home based exercise program under physiotherapist supervision following total hip arthroplasty and comparison with the control group
- Tez No: 797061
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şahinoğlu D., Total Kalça Artroplastisi Sonrası Fizyoterapist Kontrolünde Ev Temelli Egzersiz Programı Sonuçlarının İncelenmesi ve Kontrol Grubu ile Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez-Ortez ve Biyomekani Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışmanın amacı total kalça artroplastisi uygulanan bireylerde, ev temelli egzersizin ağrı ile ilişkili faktörler, postüral kontrol ve erken dönem fonksiyonel parametreler üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 44 kalça osteoartritli birey dahil edildi. Bireyler çalışma grubu (n=23) ve kontrol grubu (n=21) olarak kura çekme yöntemi ile randomize edildi. Çalışma grubunda bulunan bireyler altı hafta boyunca kişiye özel planlanmış ev temelli egzersiz programı ile takip edildi. Kontrol grubunda bulunan bireyler ise egzersiz eğitim broşürü verilerek takip edildi. Çalışma grubunda bulunan bireylerin egzersiz programı iki haftalık aralıklarla kontrol edilerek egzersiz programında düzenlemeler yapıldı. Tüm bireyler ameliyat öncesinde, ameliyattan 2 hafta sonra ve ameliyattan 12 hafta sonra değerlendirilerek verileri kaydedildi. Eklem hareket açıklığı inklinometre ile, kas kuvveti el dinamometresi ile, eklem pozisyon hissi hedef açıyı bulma testi ile, ağrı görsel ağrı skalası ile, bacak boyu uzunluğu mezura ile ve son olarak Q açısı gonyometre ile ölçüldü. Bunların dışında Tampa kinezyofobi ölçeği, Oxford kalça skoru ve uluslararası fiziksel aktivite ölçeği kullanıldı. Fonksiyonel performansın değerlendirilmesi için süreli kalk yürü testi uygulandı. Dengenin değerlendirilmesi için ise dört adım kare testi ve son olarak postüral kontrolün değerlendirilmesi için tetrax postürografi cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Şahinoğlu D., Investigation Of The Effects Of A Home Based Exercise Program Under Physiotherapist Supervision Following Total Hip Arthroplasty And Comparison With The Control Group, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Prosthesis-Orthotics and Biomechanics Program, PhD Thesis, Ankara, 2023. The aim of this study is to examine the effects of home-based exercise on pain-related factors, postural control and early functional parameters in individuals undergoing total hip arthroplasty. Forty-four individuals with hip osteoarthritis were included in current study. Individuals were randomized as study group (n=23) and control group (n=21) by drawing lots. Individuals in the study group were followed up with a personalized home-based exercise program for 6 weeks. Individuals in the control group were followed up with an exercise training brochure. The exercise program of the individuals in the study group was checked at two-week intervals and adjustments were made in the exercise program. All individuals were evaluated before the operation, 2 weeks after the operation, and 12 weeks after the operation, and their data were recorded. Range of motion was measured with an inclinometer, muscle strength was measured with a hand dynamometer, joint position sense was measured with a target angle test, pain was measured with a visual pain scale, leg length was measured with a tape measure, and finally, the Q angle was measured with a goniometer. In addition to these, Tampa kinesiophobia scale, Oxford hip score and international physical activity scale were used. Timed up-and-go test was used to evaluate functional performance. Four-step square test was used to evaluate balance, and finally, tetrax posturography device was used to evaluate postural control.