Gaziantep'te kayıt dışı istihdam: Etkileri ve çözüm önerileri
Informal employment in Gazi̇antep: The effect and solution recommendations
- Tez No: 405475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kayıt dışı ekonominin bir alt dalı olan kayıt dışı istihdam sebepleri, sonuçları ve işleyişi bakımından çok boyutlu, değişik faaliyetleri içine alan kompleks bir olgudur. İşgücünün hiçbir resmi kayıt ve istatistikte yer almaması ya da eksik olarak yer alması anlamına gelen kayıt dışı istihdam kavramı ilk defa 1970 yılında Uluslar arası Çalışma Örgütü tarafından düzenlenen“Dünya İstihdam Programı”kapsamındaki Kenya Raporunda Enformel Sektör olarak kullanılmıştır. Kayıt dışı istihdam, son yıllarda çokça tartışılan, çözümler üretilmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkeler de kayıt dışı istihdam konusuyla karşı karşıyadır. Türkiye ve özellikle Gaziantep ekonomisinin önünde bir engel olarak görülen kayıt dışı istihdam konusunun boyutunun belirlenmesi ve çözüm önerilerinin sunulması önem arz etmektedir. Kayıt dışı istihdamın birçok sebebi olduğu gibi bu sebeplerin oluşturduğu ve ekonomiyi etkileyen sonuçları da vardır. Çalışmada özellikle kayıt dışı istihdamın Gaziantep ekonomisi için etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye genelinde ve Gaziantep özelinde kayıt dışı istihdamın azaltılmasına yönelik stratejiler geliştirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Informal employment, a sub-branch of informal economy, is a complicated and multi-dimensional phenomenon including various activities in terms of its reasons, results and process. The concept of informal employment meaning that workforce is not included any official records and statistics or included incompletely was first used as an informal sector in the Kenya Report within the scope of“World Employment Program”organized by International Labor Organization. Informal employment has appeared as an issue which is discussed a lot and for which solutions should be provided. Not only undeveloped or developing countries but also developed ones confront the problem of ınformal employment. It is important that the dimensions of the issue of informal employment, regarded as a barrier for the economy of Turkey and Gaziantep in particular should, be determined and proposals of solution should be put forward. Informal employment has both negative and positive outputs that have an impact on economy. The effects of the informal employment on particularly on Gaziantep economy have been studied in the study. İt has been tried to develop stratejies towards decreasing informal employment specific to Gaziantep and all across Turkey.