42 Numaralı Ayntâb Şeriyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi: H. 992 - 994 / 1003 - 1004 M. 1584 - 1586 / 1594 - 1595; s. 339 - 450
Transcription and analysis of Ayntâb Şer'iyye Sicils Numbered 42: H. 992 - 994 / 1003 - 1004 M. 1584 - 1586 / 1594 - 1595; p. 339 - 450
- Tez No: 405489
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Mahkeme kayıtları olan Şer'iyye Sicilleri ait olduğu dönemin siyasi ve sosyal yapısını, kültürünü ve ekonomik yapısını yansıtmaktadır. Zengin içeriğiyle Osmanlı tarihi ve şehir tarihçiliğinin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. 42 numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicili toplam 450 sayfa olup bu çalışmada defterin son 112 sayfası (s.339-450) değerlendirilmiştir. Sicilde, evlilik, boşanma, alacak-verecek davaları, hırsızlık, vasi tayini, katl olaylarının yanı sıra merkezden gönderilen ferman ve berat gibi mühim konuları içeren belgeler ile vakfiye, hüccet, mektub, tezkire kayıtları bulunmaktadır. Bu belgeler ışığında XVI. yüzyılın sonunda Ayntâb'ın sosyal ve siyasi yapısı hakkında bilgi edinilebilir
Özet (Çeviri)
Ser'iyye Sicıls reflects the political, social and economical structure, culture of the era it belongs. With its rich content, it carries a huge role in the development of Ottoman History and urban historiography. Numbered as 42, AyntâbSer'iyye Sicils consists of 450 pages in total, and the last 112 pages of it (p.339-450) are evaluated in this work. In the Sicils, besides marriage, divorcement, assets-liabilities cases, robbery, appointment of guardianship and murder events, there are documents including important subjects sent from center and endowment, hujjat, letter and collection of biographies are kept. In the light of these documents, information about the end of XVI.Ayntâb's social and political structure can be gained.