42 numaralı Ayntâb Şeriyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.992-994/1003-1004 M. 1584-1586/1594-1595) (S.112-223)
Transcription and analysis of Ayntâb Şer'iyye registry numbered 42 (H.992-994/1003-1004 M. 1584-1586/1594-1595)(s.112-223)
- Tez No: 564865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Şer'iyye Sicilleri Kadılar tarafından tutulan sadece mahkeme kayıtları olmayıp kadının bulunduğu bölgedeki tüm önemli yazışmaların kayıt edildiği belgelerdir. Şehir tarihçiliğinin en büyük hazinelerinden olan Şer'iyye sicilleri Osmanlının büyük bir arşivleme sistemi olduğunun kanıtıdır. 42 Numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicili toplam 450 sayfa olup bu çalışmada defterin 112-223 sahifeleri değerlendirilmiştir. Sicilde dönemin alacak-verecek davaları, boşanma, evlilik, hırsızlık, vasi tayini, katl olaylarının yanında ferman ve berat gibi önemli konuları içeren belgeler ile vakfiye, hüccet, tezkire kayıtları yer almaktadır. XVI.yüzyılın sonunda Ayntâb'ın sosyal ve hukuki yapısı hakkında önemli olan bazı bilgiler bu değerlendirmeden elde edinilebilir.
Özet (Çeviri)
Court records are not only records made by kad is but the yare also very important document swhich contain all the important cor respondan cesaround the kadi. Constituing one of the biggest treasures of urban history, court records are very cleare vidences that ottoman empire had a great archive system. Ayintab Court Recordno: 42 consists of 450 pages and in thiss tudy there cords are evaluated starting from page no: 112 until 223. In there gister there are important document sincluding is suessuch as divorce, asset sandliabilities, marriage, robbery, appointment of guardians hipand murdery besidesen actandex culpationand biograhies. Some information about Ayintab 's socialand Judicial stucture belongin gtotheend of 16. Century can be obtained from this evaluation.