6 Numaralı Halep Şer'iyye Sicili'nin tercümesi ve değerlendirilmesi, s. 100 - 200
Number 6 Aleppo Seria Sijil's translation and evaluation, p. 100 - 200
- Tez No: 405490
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Osmanlı Devleti‟nin önemli eyaletlerinden biri olan Halep Eyaleti gerek sosyal gerekse kültürel açıdan her dönemde önemini korumuş bir bölgedir. Kültürel çeşitliliği ve bu çeşitliliğin belgelere yansımasının yanında ticari canlılığı ile dikkat çekici bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Halep Eyaleti‟ndeki farklı dini ve etnik unsurların beraberce yaşaması, sosyal ihtiyaçların karşılanması amacıyla kurulan vakıflar ve kültürel hayatın renkli bir örneği olan kitap çarşısının varlığı bölgenin bir çok yönden zenginliğini ortaya koymaktadır. 16. asrın sonlarına doğru Halep şehrinin genel durumun ne olduğunu ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma ile bölgenin sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the Ottoman Empire Other Other states with significant Aleppo province should have maintained the importance of social as well as the cultural aspect is one of her period. Besides commercial documentation of reflection of the diversity of cultural diversity visit Ile remarkable vitality emerges as a region. Together life of the ethnic factor in visiting different religious in the province of Aleppo, visit Distribution of distribution established the Foundation in order to meet the social needs of the existence of a colorful example of the book market of cultural life reveals the richness in many ways. By the end of the 16th century, the region's socio With this study aims to reveal what happened to the general situation of the city of Aleppo right - cultural structure had been trying to have economic illuminated.