1761 - 1762 tarihleri arasında Ayntab'da sosyal, siyasi ve iktisadi yapı: 125 Numaralı Gaziantep Şer'iye Sicili metin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Social, political and economic situation in Ayntab between 1761 - 1762: Transcription and analysis of Judicial Records, Number 125 of Gaziantep
- Tez No: 405493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynaklarından biri Şer'iyye Sicilleri'dir. Bu belgeler, ait oldukları dönem ve yer hakkında oldukça kıymetli bilgiler ihtiva etmektedir. Bu çalışmamız, Türk tarihi ve kültürü açısından büyük bir önem taşıyan Şer'iyye Sicillerinden H.1175-1176/M.1761-1762 tarihlerini kapsayan GAZİANTEP'te tutulan şer'î mahkeme kayıtlarını içermektedir. Toplam 140 sayfadan oluşan bu Sicil defterinde 384 adet hukuki ve 29 adet de idari içerikli toplam 413 adet belge bulunmaktadır. Bu defter ışığında dönemin Gaziantep'inin idari, sosyal, kültürel, ekonomik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Transkripsiyonu yapılan belgeler tasnif ve tenkit edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Transkripsiyonu yapılan belgelerin içerikleri, diplomatik özellikleri, hicri ve miladi tarihleri kısa belge özetleri ile birlikte her belge için ayrı bir tablo içerisinde sunularak okuyucuya kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
One of the most important archive sources of Ottoman history is Judicial Records. These documents contain important information about the period and place to which they belong. This study contains records of Shariah between H.1175-11766/M.1761-1762 and Shariah held in Gaziantep which have great importance in terms of Turkish history and culture. Total 398-page book, this registry contains 29 administrative and 384 legal documents, a total of 4 Gaziantep üniversitesi 13 pieces. Using two-sides of the notebook, administrative documents such as petitions, firmans and buyruldus were recorded on the first side; legal documents such as administrative heritage, child support, guardianship determination, divorce, loans were recorded on the other side of the notebook. In the light of this book, Gaziantep's administrative, social, cultural, economic status in that period were investigated. Transcriptions of the documents were classified, and criticism has been subject to evaluation. Transcription of the contents of documents, diplomatic properties, AH and Gregorian dates with brief summaries of the document are presented in a separate table for each document to make it understandable to the readers.