9 Numaralı Antakya Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu Ve değerlendirilmesi; H. 1188 - 1191 / M. 1774 - 1777
Transcription and analysis of Antioch Sheri̇a Record Numbered 9
  1. Tez No: 405492
  2. Yazar: SEVCAN BOSTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Tarih boyunca birçok devlet kuran Türk milleti dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu katkıları anlamak için Türklerin oluşturduğu siyasi-sosyal-kültürel tarihi öğrenmek, öğrenmek için de Türk tarihinin kaynaklarına başvurmak gereklidir. Şeriyye sicilleri Osmanlı Devletinin askeri, hukuki, iktisadi, dini ve idarî müesseseleri gibi birçok alanı hakkında önemli bilgiler içermektedir. Siciller, ait olduğu yerin eski yerleşim birimlerini, buradaki insanlara verilen lakapları, insanların birbiriyle olan ticari münasebetlerini, sosyal yaşamlarını, ekonomik durumlarını, hukuki münasebetlerini de içermektedir. Bu çalışmada değerlendirilen Antakya 9 numaralı Şeriye Sicili Antakya tarihini anlamamızda son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the Turkish nation, who founded the government has made important contributions to world civilization. In order to understand these contributions, political, social and cultural history created by the Turks must learn. Therefore; political, social and cultural history of the Turks formed the written sources seek to learn the history of Turks. With these information, we could comprise old accommodation units, economic conditions, nicknames, commercial relationships. In addition, they include information about religious court in our study. After giving information about“court and Kadı”in the Otoman Empire, we classified the documents in the records and gave their summaries and transcription and we wade a short evolution of the subjects and places, also there is the original text of the thesis. Evaluated in this study, our understanding of the history of Antakya Antakya extremely important to record the serial number 9.