Deconstruction of conventional gender and identity through rewriting in Jeanette Winterson's Sexing the Cherry
Geleneksel cinsiyet ve kimliklerin Jeanette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti romanındaki yeniden yazma yoluyla yıkinşası
- Tez No: 405510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeniden yazmada cinsiyet konularını Jeanette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti adlı kitabında incelemektir. Yeniden yazma belli bir perspektifle, çağdaş dünyada önceden yazılmış olan klasikleri yeniden gözden geçirme, yeniden kelimelendirme ve yeniden kavramlandırma işlemidir. Edebi tarihte yeniden yazmanın birçok örneği vardır ve her bir yazarın aslında kendine has farklı bir amacı bulunmaktadır. Politik, sömürgeci ya da feminist yeniden yazmalar yazarların en çok kullandıkları tekniklerdir. Bu kavramlar arasında en çok ses getiren, sahip olduğu cinsiyet ve kimlik sorunsallarıyla ve kişi üzerinde yaptığı hem fiziksel hem de psikolojik sorgulamasıyla feminist yeniden yazmadır. Feminist teori genel olarak kadının ataerkil toplumdaki aşağı pozisyonunu eleştirir. Bu tarz bir eleştiriye ulaşmak için, Winterson gibi yazarlar kadına toplumda farklı bir perspektif verebilmek adına klasikleri kullanırlar. Bu tartışmayı oluştururken, Saussure, Kristeva and Bakhtin gibi teorisyenlerin ışığında yeniden yazma kavrmı detaylı olarak incelenecektir. Teorik geçmiş verildikten sonra, bu tez özel olarak feminist teori açısından cinsiyet sorunu üzerinde duracaktır. Bu perspektifi sağlarken de Jeanette Winterson'ın daha önce Grimm Kardeşler tarafından yazılmış olan On iki Dans Eden Prenses masalından yola çıkarak yeniden yazdığı Vişnenin Cinsiyeti adlı kitabı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the gender issues in rewriting in Jeanette Winterson's Sexing the Cherry. Rewriting is the act of reexamining, rewording, reconceptualizing the classics with a certain perspective in contemporary world. In literary history, there are a lot of examples for rewriting and the writers all have different purposes in their acts. Political, postcolonial and feminist rewritings are the most popular techniques to be employed by writers. Among these, feminist rewriting with its gender and identity concerns can be taken as the most popular since it deals with both the physicality and the psychology of the self. In general, the inferior position of women in a patriarchal society is criticized in feminist theory. In order to achieve such criticism, rewriters like Winterson use the classics to give a different perspective and place to the women in society. In building up this argument, the concept of rewriting will be explained in detail in the light of the theories of Saussure, Kristeva and Bakhtin. After giving the theoretical background of rewriting, this thesis will specifically focus upon the gender issues in rewriting under the guidance of the feminist theory. Along with the theoretical discussion, Jeanette Winterson's Sexing the Cherry which is the rewritten version of the popular German fairy tale the Twelve Dancing Princesses will be examined in depth.