Bir denetim muhakemesi yolu olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itiraz yetkisi
The objection power of the Supreme Court of Appeals Prosecutor as a means of supervision judgement
- Tez No: 405541
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itiraz yetkisi temyiz üzerine ceza dairesince bozma dışında bir karar verilmesi ile ortaya çıkan kesin hükümde mevcut bulunan yahut bulunduğu iddia edilen adli hatanın giderilmesi amacıyla kesin hükme karşı getirilmiş bulunan denetim muhakemesi imkanıdır. Bu çalışmada bir denetim muhakemesi yolu olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itiraz yetkisi doktrindeki görüşler ile Yargıtay uygulaması gözetilerek bütün yönleri ile incelenmeye çalışılacaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde denetim muhakemesinin konusunu oluşturan hüküm kavramının hukuki nitelikleri ve etkileri ile kesin hüküm kavramı değerlendirilecektir. Bu değerlendirmenin sonrasında ceza muhakemesi içerisinde denetim muhakemesi imkanları kavramsal olarak değerlendirilecek ve denetim muhakemesinin güttüğü amacı, üstlendiği görevi ve etkileri tartışılacaktır.Devamında denetim muhakemesi imkanlarının kendi içinde farlı kriterlere göre gerçekleştirilen tasniflendirmeler tartışılacak ve sistemimizde kabul edilen denetim muhakemesi imkanları izah edilecektir. İkinci bölümde ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itiraz yetkisinin tanımı, tarihsel gelişimi hukuksal niteliği, koşulları, etkileri, başvurunun incelenmesi usulü ve özellikleri ile neticeleri değerlendirilecek olup bu doğrultuda diğer denetim muhakemesi imkanları ile ilişkisini, farklılıklarını ve ortak yönlerini ortaya koymaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The objection power of the Supreme Court of Appeals Prosecutor is a supervision judgement means against the definitive judgment to eliminate the judicial error which is present or is claimed to be present in the definitive judgment as a result of the decision of the criminal division, on appeal, other than the decision of reversal. This thesis studies the objection power of the Supreme Court of Appeals Prosecutor as a means of supervision judgement considering the views in the doctrine and the practices of the Supreme Court of Appeals. In the first part of the thesis, legal features and effects of the concept of judgement which constitutes the subject of supervision judgement, and the concept of definitive judgment will be evaluated and after this evaluation, the supervision judgement means within the penal judgment will be assessed conceptually; and the purpose of the supervision judgement, its task and effects as well as classifications of supervision judgement within itself according to different criteria will be discussed and the means of supervision judgement accepted in our system will be explained. And in the second part, the definition of the objection power of the Supreme Court of Appeals Prosecutor, its historical development, its legal nature, its conditions, its effects, the procedure of examining the application and its results will be evaluated and, in this respect, its relationship, differences and common grounds with other supervision judgements will be exposed.