Türkiye'de suç gelirleri ile mücadelede kamu kurumlarının rolü
The role of the public institutions in combat proceeds of crime in Turkey
  1. Tez No: 405540
  2. Yazar: ÖZDEN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Suç geliri yasaların suç saydığı fiillerden elde edilen her türlü ekonomik menfaat ve değer olarak ifade edilebilir. Sözlük anlamıyla“yasa dışı yollardan sağlanan kazanç”olarak tanımlanan suç geliri, kirli para gibi terimlerle de anılmaktadır. Uluslararası literatürde ise bu kapsamda“suç geliri”(proceeds of crime),“kirli para”(dirty money),“karapara”(black money) veya“suç parası”(criminal fund) terimleri kullanılmaktadır. Suç geliri ekonomik, sosyal ve hukuki olmak üzere farklı açılardan tanımlanabilir. Ulusal mevzuatımızda suç geliri“suçtan kaynaklanan malvarlığı değeri”olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı, suç geliri kavramını her açıdan ele almak, ülkemizde suç gelirleri ile mücadele eden belli başlı kurumları tanıtmak ve bunların iç işleyişlerini ortaya koyarak suç gelirleri ile mücadeledeki yerlerine ilişkin genel bir çerçeve çizmektir. Çalışmamızda suç gelirlerine ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuata değindikten sonra ülkemizde suç gelirleri ile mücadelenin etkinliğini ortaya koymak adına ülke uygulamalarına da yer verilmiştir. Böylece hem anglo-sakson hukuk sistemi hem de Kıta Avrupa'sı hukuk sistemi açısından konu ele alınmıştır. Nihai olarak konu ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Suç gelirleri ile mücadelede, aklama ve terörün finansmanı ile mücadelenin önemine vurgu yapılarak uygulama ile mevzuata yönelik eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Proceeds of crime means, any economic benefit derived from criminal actions. Literally defined as“gains from illegal ways”. It is also known as“dirty money”. In international literature“proceeds of crime”,“dirty money”,“black money”and“criminal fund”terms are also used. The proceeds of crime can also be defined by different ways as economic, social and legal. In our national legislation proceeds of crime is defined as“assets derived from crime”. Purpose of this study is to make a comprehensive analysis of proceeds of crime by promoting the main corporations work in the frame of money laundering and financing terrorism offences and reveal their role by expressing the corporations' inner actions. In this study, after having made as much as detailed legal regulations based explanation about proceeds of crime, the cases in different countries are discussed to show Turkey's efficiency on combating proceeds of crime. And by this way, our thesis subject is approached in terms of the Anglo Saxon and Continent of Europe legal systems. At the end of our study, we put an emphasis on the importance of fight laundering proceeds of crime and financing terrorism while combating with proceeds of crime. Also assessments related with the issue are done and made criticism and suggestions related to application and legislation.