Kâşif Es'ad Efendi Divanı: İnceleme - metin
Kâşi̇f Es'ad Efendi̇'s Di̇van: Text and textual study
- Tez No: 405562
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 759
Özet
Kâşif, 17. yüzyılın önemli mutasavvıflarından Ümmî Sinan'ın halifelerindendir. Halvetiyye tarikatına olan mensubiyeti, kaleme aldığı eserler, Elmalı kültür coğrafyasında yetişmesi ve şiirlerinde öne çıkan yetkin üslubu ile şair, bizce yüzyılın önemli şair mutasavvıflarındandır. Ancak şair ile ilgili, kaynaklarda kuşatıcı bilgiler bulunmamaktadır. Ayrıca şair hakkında halihazırda herhangi bir akademik çalışmanın yapılmayışı şaşırtıcıdır. Bu bakımdan Kâşif'in Divanı'nın metin neşrinin yapılması ve onunla ilgili akademik bir çalışmanın gerçekleştirilmesi hem tasavvuf ve tarikatlar tarihi için önemli bir ismin gün yüzüne çıkmasına vesile olacak hem de tasavvufi şiir katagorisinde değerlendirebileceğimiz güçlü bir şairin tanıtımına olanak tanıyacaktır. Dahası 17. yüzyılda Ümmî Sinan, Niyâzî-i Mısrî ve Sun'ullah Gaybî gibi güçlü Halvetî şairlerle temsil edilen genel planda tasavvufi şiir ve özelde Halvetiyye şiiri, kendi poetik zeminini destekleyici önemli bir metne kavuşacaktır. Tüm bu düşüncelerden hareketle Kâşif Divanı'nın, biri Ankara Milli Kütüphane'de“06 Mil Yz FB 251/3”arşiv numarasında kayıtlı diğeri Almanya Milli Kütüphanesi'nde“Ms.or.oct.2718”arşiv numarasında kayıtlı nüshalarını temin ettik. Akabinde divan metninin neşrinin merkeze alındığı bir tez çalışmasında bulunduk.
Özet (Çeviri)
Kâşif is a follower of Ümmî Sinan who is important mystic of the seventeenth century. The poet is noteworthy with his books and excellent poetry style. However, in the sources related to the poet, there is no overarching information. In addition, about poet has not been any academic studies until now. As a result of the regulation of the academic study of the poet and introducing the poet's Divan it will be introduced as an important poet for mysticism and religious history. Also sufi poetry or poetry of Halvetiyye in the seventeenth century which is represented by the strong poets such as Ümmî Sinan, Niyâzî-i Mısrî and Sun'ullah Gaybî will reach an important text supporting its poetry poetics. In line with these considerations, we get variants of Divan. One of the variants of Divan is registered in the National Library of Turkey. The archive number of Divan is“06 Mil Yz FB 251/3”. Other variant is registered in the Staatsbibliothek zu Berlin. The archive number of this variant is“Ms.or.oct.2718”. After reaching variants we did a thesis based on text.