Türkiye'de parasal aktarım kanallarının işleyişi
The functioning of the monetary transmision channels in Turkey
  1. Tez No: 405571
  2. Yazar: SEVİLAY TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Para politikası, ekonomik büyüme, istihdam artışı ve fiyat istikrarı gibi hedeflere ulaşabilmek için paranın miktarını veya maliyetini etkilemeye yönelik olarak Merkez Bankası tarafından alınan kararları ifade etmektedir. Para politikası kararlarının, reel ekonomik değişkenler ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkileri ise çeşitli kanallar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Parasal şoklar, faiz kanalı, döviz kuru kanalı, hisse senedi kanalı, kredi kanalı ve beklenti kanalı aracılığıyla ekonomiye aktarılmaktadır. Para politikası üzerinden ekonomiyi etkileyen bu kanalların bileşimi ise parasal aktarım mekanizması olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de parasal aktarım kanallarının etkinliği araştırılmıştır. Bu çerçevede, 2003-2012 döneminde VAR modeli yaklaşımı ile parasal şokların makroekonomik değişkenler üzerindeki etkileri tespit edilerek parasal aktarım kanallarının Türkiye ekonomisindeki işleyişi analiz edilmiştir. Etki tepki analizi ile varyans ayrıştırması analiz sonuçları birlikte değerlendirildiğinde; faiz kanalının diğer aktarım kanallarına göre Türkiye'de daha öngörülebilir ve etkin bir işleyişe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monetary policy refers to decisions taken by Central Bank to affect the amount of Money and the cost in order to achieve goals such as economic growth, employment growth and price stability. Effects of monetary policy decisions on the economic variables and the general price level are mediated through several channels. Monetary shocks are transmitted to the economy via interest rate channel, exchange rate channel, stock channel, credit channel and expectations channel. The combination of these channels affect the economy through monetary policy that called the monetary transmission mechanism. In this study, the effectiveness of monetary transmission channels in Turkey were investigated. In this context, with the VAR model approach, determined the effects of monetary transmission channels in Turkey's economy for the period of 2003-2012. When the impulse response analysis and variance decomposition analysis results were evaluated, it was understood that interest rate channel has more efficient and foreseeable functioning compared to other transmission channelles in Turkey.