Sukuk piyasası: Çeşitleri, gelişimi, mevzuatı, dünya örnekleri ve Türkiye uygulaması
Sukuk market: Types, development, legislation, world examples and Turkey application
- Tez No: 405572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İlk ihraçlarına 1990'lı yılların başında Malezya'da başlanan sukuk, dünya genelinde yıllık 100 milyar doları aşan ihraç rakamlarıyla, alternatif bir finansman aracı olarak Ortadoğu, Asya, Avrupa ülkelerinden ilgi görmektedir. Ülkemizde, 2010 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çıkarmış olduğu tebliğle ihracı mümkün hale gelen sukuk, ilk olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından ihraç edilmiştir. Türkiye'de halihazırda yer alan 4 adet katılım bankası ve özel sektör kuruluşları sukuk ihracı gerçekleştirmişlerdir. Ülkemizde, 2012 yılında Hazine Müsteşarlığı'nın da sukuk ihraçlarına başlamasıyla, sukuk piyasası gelişimini hızlandırmıştır. İkincil piyasası da oluşan sukuk, yatırımcılar için önemli bir finansal enstrüman haline gelmiştir. Gerek dünyada gerekse de ülkemizde büyüme trendi gösteren sukuk piyasasının incelendiği bu çalışmada, sukukun kavramsal yapısı, özellikleri, türleri üzerinde durulmuştur. Dünya genelinde ülkelerin sukuk piyasaları hakkında da incelemeler yapılmıştır. Türkiye sukuk piyasasına ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı bu çalışmada, SPK 2010 ve 2013 tebliğlerinin karşılaştırılmasına, sukuk ihracı gerçekleştiren kurum ve kuruluşların ihraçlarının değerlendirilmesine ve ülkemizde sukuk piyasasının gelişimi için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sukuk has started to be issued in Malaysia in the beginning of 1990s. Across the world, the issuance amount has annually been greater than 100 billion dolar. Middle East, Asia and Europe have been giving importance to sukuk as an alternative financing tool. Sukuk issuance was allowed to be issued in our country with the communique of Capital Markets Board (CMB) in 2010. The first issuance was launched by Kuveyt Türk Participation Bank in 2010. And also, sukuk has been issued by 4 four participation banks and private sector so far in our country. In 2012, the Undersecretariat of Treasury starting in sukuk issuance has accelerated the development of the sukuk market in our country. Investors have seen sukuk as an important financial instrument because of the fact that sukuk has the secondary market in our country. In this study, sukuk market showing the growth trend both globally and in our country has been examined. Firstly, this study has focused on the conceptual structure, features and types of sukuk. Different sukuk markets across the world has also been examined. There have additionally been detailed information about the sukuk market in Turkey comprising of the comparison between the CMB communique 2010 and the CMB communique 2013, the evaluation of sukuk issuances launched by institutions and organizations in Turkey and recommendations in order to support the development of the sukuk market in Turkey.