Türkiye'de tütün sektöründe çalışanların endüstrinin 'sosyal pazarlama' faaliyetlerini algısı: İzmir ilinde bir uygulama
The perception of employees in the Turkish tobacco sector of the industry's 'social marketing' activities: A study of Izmir province
- Tez No: 405570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma tütün sektörü üzerine yapılan tartışmaları incelemektedir. Tütün endüstrisi, sigaranın kanser ve diğer hastalıklara neden olduğunu bildiği halde“kurumsal saygınlık”aramaya devam etmektedir.“Tütün devleri”sigara ile ilgili tartışmaları önlemek için sigara ve sağlık hakkında konuşmalarını sürdürmekte ve sosyal programlar finanse ederek“sosyal sorumlu”şirketler olarak yeni bir imaj geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada: 1) Retrospektif bir bakışla Sosyal Pazarlamanın tanımını vermeye, 2) İşletmelerde Kurumsal Sosyal Sorumluluğun önemini tartışmaya, 3) Tütün endüstrisinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk konseptini benimsemesi ve sosyal programlar geliştirmesinin ana nedenlerini göstermeye; 4) Türk tütün sektörü çalışanlarının tütün endüstrisinin sosyal sorumluluk programlarınına yönelik algıları incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Sosyal Pazarlama fenomeni ve gelişimi incelenmiştir. Kurumsal Sosyal Sorumluluk konsepti ele alınmıştır. İkinci bölümde tütün sektörünün uyguladığı sosyal raporlama ve sosyal programlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de İzmir ilinde faaliyet gösteren tütün işletmelerinin temsilcileri arasında uygulanmış anket verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada, Sosyal Pazarlama ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramları ile ilgili sınırlı bilgilere sahip olmalarına rağmen Türk tütün firmaları temsilcilerinin bir çoğunun, tütün sektörünü Kurumsal Sosyal Sorumluluk konsepti ile ilişkilendirmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the controversy around the tobacco industry. Although it has always known that cigarette smoking was a cause of cancer and other diseases the tobacco industry continues to seek“corporate respectability”. To avoid controversy“tobacco giants”are extending the debate about smoking and health and financing social programmes, trying to re-brand themselves as“socially responsible”corporations. This paper attempts 1) to give a definition of Social Marketing in retrospect 2) to discuss the importance of Corporate Social Responsibility in businesses; 3) to demonstrate the main reasons why the tobacco industry is adopting Corporate Social Responsibility as a concept and developing social programmes; 4) to examine the Turkish tobacco sector's employees' perception towards social responsibility programmes applying by the tobacco industry. This study consists of three parts. In the first part, the phenomenon and development of Social Marketing was investigated and the concept of Corporate Social Responsibility was discussed. In the second part, the social reporting and social programmes implemented by the tobacco sector were revealed. In the third part, the data of the survey that was given to the employees of the tobacco businesses in the Turkish province of Izmir, was evaluated. The paper identifies that, although many of the turkish tobacco firms' employees seem to have limited understanding of the concept of Social Marketing or of Corporate Social Responsibility, in general, they do not associate the tobacco sector with Corporate Social Responsibility concept.