Türkiye'de inşaat sektöründeki iş kazalarının detaylı analizi ve mevzuatın uygulamadaki etkinliği
Detai̇led analysis of work accidents in the consturction sector and the effectiveness in the application of legislation
  1. Tez No: 405575
  2. Yazar: DENİZ AKSOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İş kazaları çalışma hayatının her aşamasında var olan ve var olabilecek bir olgudur. İş kazalarının çoğu birbirine benzese de her biri kendi içinde bir nitelik taşımaktadır ve bu sebeple özneldir. Değişen iş gücü piyasalarının yapısı ve gelişen teknoloji ile birlikte iş kazalarının çeşitleri de artmakta ve bu durum her geçen gün daha güncel önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Özellikle altişveren uygulamalarının inşaat sektöründe yükselmesiyle iş kazaları da artmış ve niteliklerinde değişiklik göstermiştir. Bu tezin ana konusunu oluşturan İnşaat sektöründe iş kazaları, son yıllarda yaşanan olayların neticesinde ülkemizin en önemli sosyal sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu konuda yürütülen hukuki çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ve 2012 Haziran ayında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu bir çok yeniliği bünyesinde barındırmaktadır. Kanun, çok yeni olduğu için uygulama açısından olumlu ve olumsuz yönleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarını analiz etmek ve 6331 sayılı kanunun özellikle inşaat sahalarında ne derece uygulanabilir olduğunu tespit etmektir. Buradan yola çıkarak, inşaatlarda meydana gelen kazaların asıl nedenlerinin temeline inilmiş ve ona yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Sunulan çözüm önerileri, meydana gelen kazaların sonuçlarına göre ilgili mevzuat bünyesinde alınabilecek önlemlerdir. Bu önlemlerin önemli bir kısmı işçi ve işverenlerin iş yeri güvenliği hususunda almaları gereken kapsamlı bir eğitimi içermektedir. Fakat iş güvenliği eğitimlerinin yanı sıra asıl önemli olan hususun iş güvenliği bilincinin bireysel olarak yerleşmesi olduğu da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents are phenomenon that exists at all stages of working life.While most work accients look alike, each has a different quality of their work accidents and therefore it is subjective. The structure of the changing labor market and the types of work-related accidents increases with advancing technology and this requires the adoption of more recent measures every day. Accidents at work has increased with the rise in the construction industry particularly the sub-employer's application and it varies in nature. Work accidents in the construction sector forms the main subject of this thesis, our country as a result of incidents in recent years has become one of the most important social problem. Resulting legal studies conducted on this issue and which entered into force in June 2012 6331 No. Occupational Health and Safety Act contains a lot of innovation within. Law, positive and negative aspects in terms of application is so new is available. The aim of this study is to analyze occupational accidents occurred in the construction industry and in particular the law dated 6331 is to determine to what extent applicable in the construction field. Based on this, it has descended on the basis of the exact cause of the accident that occurred in the construction and presented her suggestions for solutions. Offered solutions are measures that can be taken within the relevant legislation based on the results of accidents. An important part of these measures include labor and workplace safety of employees should receive a comprehensive education issues. But as well as the principal's job security issues that are important to safety training has been stated that the settlement of an individual consciousness