Çalışma yaşamında engelliler: Gümüşhane ili engelli istihdamına ilişkin emek arz yönlü bir araştırma
People wi̇th di̇sabi̇li̇ti̇es at work: Basis of disability employment labour supply Gümüşhane city way an investigation
- Tez No: 405574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane ilinde ilgili kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda çalışan engelli bireylerin çalışma hayatları ilişkin bilgiler araştırılmış ve çalışma hayatlarını belirleyen etmenlerin neler olduğu analiz edilmiştir. Ayrıca bu alanda yaşadıkları güçlüklerin neler olduğu noktasında incelenmelerde bulunulmuştur. Bu amaçla engelli bireyleri istihdam eden kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli bireylerle görüşmeler yapılmış, özelde Gümüşhane'de genelde ise Türkiye'de engellilerin sorunları hakkında bilgi edinilmiştir. Uygulanan saha çalışması sonucunda istihdam edilmiş engelli bireylerin arasından daha çok engel oranı düşük olanları ve engel türü olarak da görme ve ortopedik engelli bireylerin tercih edildiği görülmüştür. Ayrıca çalışmada istihdam edilmiş engelli bireylerin çoğunlukla erkek olduğu, kadınların daha az tercih edildiği dikkat çeken bir diğer noktadır. Araştırmanın kamu ve özel sektörde ayrı ayrı yapılması göstermiştir ki kamuda çalışan engelli bireyler daha fazla sendikalıdır. Özel sektörde sendikaya sıcak bakılsa da sendikalı olmaktan çekinildiği gözlemlenmiştir. Çalışmada en önemli bulgu ise ülkemizde uygulanan kota sisteminden kaynaklı zorlukların yaşanmasıdır. Özellikle engelli çalışanlar engelli ile uyuşmayan işlerde ve genellikle vasfına uymayan benzer işlerde (temizlik gibi işlerde) çalıştırılmaktadır. Son olarak çalışmamızda araştırma yapılırken de en büyük sorun olarak karşımıza çıkan engelli bireylerin sayılarının net olarak bilinememesi bu konuda en kapsamlı çalışmanın 2002'de yapılması nedeniyle çalışmanın yenilenmesinin bir zorunluluk olduğu gerçeğinin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the work of employees with disabilities in the public and private space in public institutions and organizations in Gümüşhane that determine the life and work life, which is what the factors were also made studies examined at the point of what is happening in their difficulties in this area. For this purpose, people with disabilities who are employed in public and private institutions and conducted interviews with employees with disabilities , in particular in Gümüşhane were generally informed about the problems of people with disabilities in Turkey. More hurdle rate applied field study results in the employment of people with disabilities in the work been seen as a kind of barrier, and low and found to be preferred orthopedic disabilities. Also working in the employment of people with disabilities often have been males, is another point worthy of note is less preferred. Research has shown separately made in the public and private sector employees with disabilities in the public sector is more unionized. Hot unions in the private sector has been observed that although in union being feared. The most important finding in this study is experiencing the challenge of the quota system in our country. In particular, disabled employees in similar jobs, and generally do not meet the qualification work inconsistent with disabilities (for tasks such as cleaning) are executed. Finally, our study is that it is a necessity due to the renewal of the work done in 2002, the most comprehensive study on this issue is the number of the disabled individuals can not be known as the biggest problem we face while the research.