Yoksulluk ve asgari gelir desteği uygulamaları: Türkiye örneği
Poverty and guaranteed minimum income schemes: The case of Turkey
- Tez No: 405586
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HAKAN ÇERMİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yoksulluk, kalkınma literatüründe çok boyutlu ve sosyoekonomik nitelikte öne çıkan bir konudur. Küreselleşmenin etkisiyle neo-liberal iktisat politikalarının uygulanmaya başlaması ile gelişmekte olan ülke ekonomilerinde ortaya çıkan sorunlar özellikle yoksul kesimin durumunun daha da kötüleşmesine neden olmuştur. Yoksulluğun etkilerinin giderek daha fazla hissedilmesi, bu durumun olumsuz etkilerini bertaraf etmeye yönelik politikaların uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Belirli bir seviyenin altındaki gelire sahip vatandaşlara düzenli olarak kamu kaynaklarından aktarılan nakit transferler olarak tanımlanan asgari gelir desteği uygulamaları da yoksulluğun etkilerini azaltmaya yönelik olarak uygulanan politikalar arasındadır. Ancak bu uygulamaların yoksulluğu azaltma konusunda etkinliği, ekonomik ajanları istihdam dışına itebileceği veya kayıt dışı çalışmaya sevk edebileceği dolayısıyla istihdama olumsuz etkilerinin olabileceğine yönelik görüşler nedeniyle tartışmalıdır. Çalışmada, insana yakışır hayat standartlarına ulaştıracak ancak işgücüne katılma isteğini azaltmayacak nitelikte bir asgari gelir programı oluşturulmaya çalışılmıştır. Asgari gelir sistemi gelir eşitsizliklerini azaltma amacıyla bölgesel nitelikte puanlama yapılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty is a multidimensional issue and featured socioeconomically in development reviews. Neoliberal policies which arise from globalization make worse the poor's situation, especially in developing countries. The pressure of poverty requires to take some urgent measure and implement policies that reduce poverty rates. Minimum income policy is one of this policies that is a kind of cash benefit social transfer that paid the citicenzs by government. But the efficiency of this policy is arguable because of the impacts of teh transfers on the labour market. It is argued that the economical agents may not choice to work or accept job or choices undeclared work. In this research, a minimum income programme is designed to provide decent life conditions without remaining idle The minimum income shceme is desingned with the intend of eliminating income inequality by using a regional point scoring system.