İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliğine yapılan yatırımların maliyet kazanç analizi ve bir işletmede uygulanması
Calculating the costs and benefits of investments in occupational safety and health in companies and practising on a company
- Tez No: 405585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanayileşme çabası içerisinde olan ülkemizde sanayileşme ve teknolojik gelişmeler, işletmelerdeki üretim faaliyetlerini ve kârlılığı artırırken, üretim sırasında, gerekli önlemlerin alınmaması sonucu çalışanların sağlığını ve yaşamını tehdit eden iş kazaları ve meslek hastalıkları sayısında artışlara neden olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamaktır. Aynı zamanda bu uygulamaların işverenler açısından avantajları ve uzun dönemde maddi katkıları da bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) programları, iş kazalarını ve mesleki hastalıkları önleyerek çalışanların yararına bir hizmet gerçekleştirir. İş güvenliği yönetim ve denetim sistemleri tüm çalışma hayatında etkin bir düzeyde hayata geçirilmelidir. Öte yandan maddi kayıplar yanında yerine getirilmesi mümkün olmayan manevi kayıpların oluşmaması, verimliliğin arttırılması, iş ortamının çalışanlarda güvensizlik ve huzursuzluk yaratmayacak şekilde düzenlenmesi ve genel toplum yararı açısından da işyerlerindeki tehlikelerin ortadan kaldırılması bir zorunluluktur. Önleme muhasebesinin hedefi, iş sağlığı ve güvenliğinin nicel ve nitel ölçütler açısından mikroekonomik etkilerini hesaplamaktır. Amaç bir masraf-kazanç analizi geliştirmektir. Nicel gözlemler için sıralamalı ölçek uygundur. Önlemenin parasal başarısı, önlemenin (parasal) kazancı ile önleme masrafları arasındaki fark olarak ifade edilebilir. Kilit performans göstergesi“Önleme Yatırımlarında Getiri”(Return on Prevention - ROP), iş sağlığı ve güvenliğinin potansiyel ekonomik başarısının soyut bir temsili niteliğini taşır.
Özet (Çeviri)
In our country which struggles to be industrialized industrialization and technological developments increase production activities and efficiency in enterprises, but they also cause increase in the number of work accidents and occupational diseases which threaten the lives and health of employees as a result of the failure in taking necessary precautions. The purpose of occupational health and safety applications is not only to protect the workers from industrial accidents and occupational diseases but also to provide better working conditions. In the meantime, these applications have advantages and financial contributions for the employers in the long term. Occupational safety and health (OSH) programmes benefit employees by preventing work accidents and occupational illnesses. Workers and employers need to give necessary importance for human health and working environment by giving necessary attention to working health conditions. Furthermore, in order to prevent to some of the substantial losses and to decrease spiritual problems and consequently to increase the productivity, confidence and comfort on workers and employers would benefit whole society. The goal of prevention accounting is to calculate the microeconomic effects of occupational safety and health in terms of qualitative and quantitative metrics. The aim is to develop a cost-benefit analysis. An ordinal scale is suitable for qualitative observations. The monetary success of prevention can be expressed as the difference between the (monetary) benefits of prevention and the costs of prevention. The key performance indicator“Return on Prevention”(ROP) is an abstract representation of the potential economic success of occupational safety and health.