Yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerinin muhasebeleştirilmesinde TMS 11 ile Türkiye mevzuatının karşılaştırılması ve uygulama örneği
Comparision of IAS 11 and Turkish legislations on the base of accountancy process, widespreaded by years in construction, undertaking and renovation fields with application sample
  1. Tez No: 405587
  2. Yazar: GULNUR SULTANKHANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
“Yıllara Yaygın İnşaat, Taahhüt ve Onarım İşlerinin Muhasebeleştirilmesinde TMS 11 ile Türkiye Mevzuatının Karşılaştırılması ve Uygulama Örneği”adlı tez çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Amacımız, yıllara yaygın inşaat işi yapan işletmenin TMS 11 ile vergi mevzuatına göre muhasebeleştirilmesi neticesinde ortaya çıkan dönem sonuçlarını karşılaştırarak önemli farkları ortaya koymaktır. Çalışmamızda seçilen işletmenin vergi mevzuatına göre düzenlenmiş finansal tablolar ile TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı çerçevesinde düzenlenen finansal tablolar karşılaştırılmıştır ve değişiklikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar; işletmenin ödeyeceği vergi ve elde ettiği net kar her iki yöntemde de değişmediğini fakat işletmenin ödeyeceği vergilerin dönemlerinde önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu farklılıkların oluşum nedeni tamamen uygulanan yöntemlerden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Comparision of IAS 11 and Turkish Legislations on the base of accountancy process, widespreaded by years in Construction, Undertaking and Renovation fields with application sample.”constitutes the subject of our thesis. Our objektive is pointing out the results of the major comparative differences in accountancy applications in IAS 11 and tax legislation of the construction firm operating by years. On our study, the financial statements revised in accordance with the tax legislation and the frame work of IAS 11 constructional contract standards have been compared and variances analized. Obtained results have demonstrated the entity of tax pay and net profit remained unchanged in both methods but in the tax payment periods of the firm significant differences has been observed. The cause of formations these differences have entirely stemmed from the methods applied.