Doğaya yönelik gerçekleştirilen rekreatif etkinliklerde tüketicilerin çevre dostu rekreasyon davranışlarının incelenmesi: Kamping örneği
The research of the customers' envi̇ronmentally fri̇endly recreati̇on behavi̇ors i̇n recreati̇on acti̇vi̇ti̇es towards nature: Campi̇ng sample
  1. Tez No: 405588
  2. Yazar: ÜZEYİR KEMENT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmanın amacı bireylerin doğaya yönelik rekreatif etkinliklere katılımları esnasında çevreye yönelik davranışlarının incelenmesidir. Arştırmada kullanılacak olan birincil veriler, Türkiye'de bulunan kamping işletmelerini ziyaret eden bireylere anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda kamping faaliyetinde bulunan bireylerin ekolojik tutumu, rekreasyonel motivasyonları ve algılanan tüketici etkililiği arttıkça, çevre dostu rekreasyon davranışlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca rekreasyonel motivasyonun, ekolojik tutum ile çevre dostu rekreasyon arasında aracılık ettiği sonucu bulunmuştur. Diğer taraftan, ekolojik kaygı, sübjektif norm ve sorumluluk yükleme faktörlerinin çevre dostu rekreasyon davranışına olumlu bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bireylerin çevre dostu rekreasyon davranışlarının belirlenmesinde özellikle motivasyon düzeyleri, doğaya yönelik tutumları ve doğayı koruma hususunda ne kadar etkin oldukları gibi durumların önemli olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar gelecekte yapılacak olan çalışmalara da katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain environmentally friendly recreation behavior of camping individuals. Primary data is collected by means of survey method from the campings customers in Turkey. According to the multiple regression analysis results, environmental attitude, recreational motivation and perceived customer effectiveness influence environmentally friendly recreation behavior positively. İn addition, recreational motivation mediates on environmental attitude and environmentally firendly recreation behavior. On the contrary, environmental concern, ascribed responsibility and subjective norm do not have an influence on environmentally friendly recreation behavior. The collected data revealed that environmental attitude, perceived customer effectiveness and individual's motivation is important to investigate environmentally friendly recreation behaviors. The results provide contribution to next studies.