Döviz kuru ve enflasyon ilişkisi: İran örneği
The relationship between exchange rate and inflation
  1. Tez No: 405603
  2. Yazar: SANAM SHOJAEİPOUR MONFARED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Iran yüksek ve kronik enflasyon süreci yaşayan bir ülkedir. 1979'daki İslam devrimi ve onu takiben sekiz yıllık İran-Irak savaşı ve dünya petrol krizlerinden sonra kronik enflasyon İran ekonomisinin önemli sorunlarından biri olmuştur. Özellikle son yılların ambargolarından kaynaklanan istikrarsız döviz kurları ve yüksek enflasyon tekrar iktisatçıların ilgisini bu konu üzerine çekmiştir. Bu çalışmanın amacı döviz kuru ve enflasyon arasındaki ilişkiyi Hendry'nin genelden özele modelleme yöntemi ve VAR analizi ile araştırmaktır. Bunu yapmak için Hendry yönteminde 1976-2012 yıllık veriler kullanılmıştır. VAR modelini tahmin etmek için ise 1997:3 - 2011:4 dönem arası çeyrek yıllık veriler kullanılmıştır. Hendry modelinde, döviz kurunun enflasyon üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu görülmüştür. Döviz kurlarındaki bir artışın, enflasyonu arttırdığı tespit edilmiştir. VAR analizi için de para arzı değişkeni modele dahil edilerek hem para arzının hem de döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Analiz sonucuna göre, hem para arzı hem de döviz kuru, enflasyonu pozitif yönde etkilemektedir. Para arzının enflasyon üzerindeki katkı payı, döviz kurundan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Iran is a country, which has experienced high, and chronic inflation period and fluctuating Exchange rates during past decades. After the revolution in Iran in 1979, followed by eight-year Iran-Iraq war and world oil crises, high inflation has been one of the Iran's country most important problems. Especially during past years boycotts against trade caused instable Exchange rates and high inflation in Iran. These issues attract economists' interest toward this subject. Therefore, the aim of this study is to analyze the relationship between Exchange rate and inflation based on time series data, using Hendry General to Specific Modeling method and Vector Autoregression (VAR) model. To this end, we used annual data for the period 1976-2012 for Hendry method. We also used the quarterly data between 1997:3 - 2011:4 to estimate VAR model. As a result of the Hendry model, it is obtained that there is a direct relationship between Exchange rate and inflation. An increase in foreign exchange rates makes the inflation goes up. By including the money supply variable to VAR model the effects of money supply and the exchange rate on inflation has been investigated as well. According to the results, both the money supply and the exchange rate affect the inflation in the positive direction. Contribution of the money supply on inflation is greater than the exchange rate.