Stratejik insan kaynakları yönetiminin örgüt inovasyonu ve iç girişimcilik üzerindeki etkisi: Otel işletmeleri üzerine bir araştırma
A study on effects of strategic human resource management on organizational i̇nnovation and intrapreneurship: Research i̇n the hotel industry
  1. Tez No: 405602
  2. Yazar: AYŞE ATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
.Çalışmanın amacı, stratejik insan kaynakları yönetiminin örgüt inovasyonu ve iç girişimcilik üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmada stratejik insan kaynakları yönetimi işe alma, iş seçim süreci, eğitim süreci ve kurum içi iş gücü piyasa düzeni alt boyutlarına ayrılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini Ankara da farklı merkezlerde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı 58 konaklama işletmesi oluşturmaktadır. Evren içerisinden 32 adet konaklama işletmesi örneklem olarak alınmış ve burada çalışan 209 orta ve üst düzey yöneticiye uygulanan anketler değerlendirilmiştir. Öncelikle ölçeklerin yapı geçerliliğini ölçmek için açımlayıcı faktör analizi uygulanmış daha sonra elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, yordanan ve yordayan değişkenler arasındaki ilişki, ilişkinin yönü ve yordayan değişkenin etki düzeyinin belirlenmesi için ilişki testlerinden korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, stratejik insan kaynakları yönetimi ile iç girişimcilik ve inovasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, stratejik insan kaynakları uygulamalarından biri olan işe alma boyutu ile inovasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki, belirlenememiştir. Stratejik insan kaynakları yönetimi alt boyutlarından iş seçim süreci, eğitim süreci, kurum içi iş gücü piyasası düzeni bağımsız değişkenlerinin bağımlı değişken olan inovasyonun anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülürken, yine stratejik insan kaynakları uygulamaları alt boyutlarının tümünün iç girişimciliğin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
.The aim of this is to determine the effects of strategic human resource management on organizational innovation and intrapreneurship. The universe of present study is comprised of 58 hotels with 4 and 5 stars hotels which operate in different destinations in Ankara. 32 hotels were selected as sample of this study and the survey of this study were practiced to totally 209 mid- level and senior managers and then the result of survey were assessed. Firstly it was practiced exploratory factor analysis to evaluate the construct validity of scales and then it was practiced linear regression to determine the direction of correlation and effect level of predict variable between predict variable and predicted variables. According to result of study; while there was significant correlation between strategic human resource management practice and organizational innovation, it couldn't be found statistic ally significant correlation between the retention configuration dimension, one of strategic human resource management practices and organizational innovation. It was determined that acquisition configuration process, training process, internal labor markets configuration independent variables as significant predictor of organizational innovation. It was understood that all of the sub-dimensions of strategic human resource management practice were as significant predictor of intrapreneurship as well.