Girişimcilik eğiliminin ve girişimcilik eğilimini etkileyen faktörlerin analizi: Orta öğrenimde lise 3. ve 4. sınıf öğrencileri üzerinde bir uygulama
Analysis of entrepreneurial tendency and the factors affecting entrepreneurial tendency: Research on 3rd and 4th class high school students at secondary education
  1. Tez No: 405613
  2. Yazar: SERHAT ULUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Girişimcilik; ülkelerin gelişmesinde, dengeli bir kalkınma süreci izlemesinde, ülkeleri oluşturan toplumların refahının artmasında ve yaşam standartlarının yükselmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu bakımdan toplumu oluşturan bireylerin girişimcilik eğilimlerinin ve bu eğilimleri etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, toplumların girişimcilik potansiyelleri hakkında bizlere bilgi verebilir ve sonraki çalışmalar için yol gösterebilir. Bireylerin; azimli ve rekabetçi olmaları, yeni iş kurmalarındaki karşılaştıkları güçlükler, yenilikçi ve yaratıcı özellikleri, riskten kaçınma dereceleri, ailelerinin verdikleri destekler, azim ve kararlılıkları ile demografik özellikleri girişimcilik eğilimlerinin eyleme geçmesinde etkili olacaktır. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde literatür çalışması yapılarak girişimcilik ve girişimcilik kavramı ile girişimcilik eğitiminin kavramsal çerçevesi ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise ortaya konulan kavramsal çerçeve ile ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ortaya konmuştur. Bu çalışmayla, Ankara ilinde, farklı ilçelerden seçilmiş çeşitli liselerde okuyan son sınıf öğrencilerin girişimcilik eğilimlerini, girişimcilik eğilimlerini etkileyen faktörleri tespit etmek ve öğrencilerin demografik özelliklerinin bu faktörlerle ilişkisini ve etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri sonucunda; azimli ve rekabetçi olma, yeni iş kurma güçlüğü, yenilik yaratma, riskten kaçınma, kendi işini kurma ve çalışma, aile desteği, hümanizm, başarı ihtiyacı, içsel kontrol odaklılığı ve dışsal kontrol odaklılığı faktörlerinin girişimcilik eğilimine etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca, girişimcilik eğilimi kapsamında; cinsiyet, anne eğitim durumu, anne çalışma alanı, anne çalışma pozisyonu, baba eğitim durumu, baba çalışma alanı, baba çalışma pozisyonu, kariyer hedefi, dövme yaptırma, piercing ve küpe takma durumu, öğrencilerin öğrenim gördükleri okullar, okulların bulunduğu ilçeler ve girişimcilik dersi alma durumuna ilişkin hipotezler oluşturulup test edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship has an important role in development of countries, increasing the wealth and life standards of societies. In this case, establishing the entrepreneurship tendency of people and the effecting factors of this tendency would give us specified information about entrepreneurship potential of societies. Moreover it would be guide the other research about this topic. To competitiveness, difficulties of starting up a new firm, innovative and creative features, the degree of avoiding risk, family support, decisiveness, need of success and demographic characteristics of individuals would be effective on the action of entrepreneurship. In the first and second part of this study by reviewing the literature, conceptual framework of entrepreneurship education is studied with entrepreneurship and entrepreneurship concept. In the third part of this study, studies about conceptual frameworks, methods and findings are explained. The research aimed to examine the tendency of entrepreneurship and factors effecting the entrepreneurship tendency of last classed high school students who is selected different districts of schools in Ankara. In the frame of this research, questionnaires were used. The result of statictical analysis of data was found out that, difficulties of starting up a newform, innovative and creative features, the degree of avoiding risk, family support, decisiveness, need of success and demographic characteristics of individuals have great effect on tendency of entrepreneurship. Furthermore, in the frame of findings that related to tendency of entrepreneurship, gender, education degree of mother, working field of mother, working position of mother, education degree of father, working field of father, working position of father, career goals, having tattoo and piercing, types of schools, districts of schools and taking entrepreneurship course were taken into of account and hypotesies were created and tested, as well as their results were evaluated.