Kurumsal sosyal sorumluluk, örgütsel özdeşleşme ve zaman yönelimi arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A survey on the relations between corporate social responsibility, organizational identification and time orientation
- Tez No: 405634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER SAĞLAM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları işletmelerin iç ve dış paydaşlarını etkilemektedir. Bu uygulamaların çalışanlar tarafından nasıl algılandığı ve bu algıların çalışan tutum ve davranışlarına olan etkisi örgütsel davranış açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılamalarının örgütsel özdeşleşme ile ilişkinde zaman yöneliminin düzenleyici etkisini incelemektir. Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları, sürdürülebilirlik olgusu ile bugün ve şimdi elde edilecek kazançlar yerine uzun vadeli bir bakış açısını gerektirmektedir. Çalışmada zaman yönelimi bu değişkenler arasındaki ilişkide düzenleyici değişken olarak düşünülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ankara ilindeki 153 banka çalışanı oluşturmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, kurumsal sosyal sorumluluk boyutlarından ekonomik ve etik sorumlulukların örgütsel özdeşleşme üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Zaman yöneliminin boyutlarından şu ana dönük hazcı boyutun, ekonomik ve etik sorumluluklar üzerinde düzenleyici etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, corporate social responsibility practices affect the company of internal and external stakeholders. How it is perceived by employees of corporate social responsibility practices and the impact of these perceptions on employee attitudes and behaviors are important in terms of organizational behavior. The purpose of this study; employee perceptions of corporate social responsibility is to reveal the relationship with organizational identification. Corporate social responsibility applications requires a long-term perspective instead of sustainability fact with today and gain to be had now. In this study, time orientation is considered to be moderator variable in the relationship between these variables. The sample of the study consisted of 153 bank employees in Ankara. In the results of the analysis, economic and ethical dimensions of corporate social responsibility has been shown to have an impact on organizational identification. Present hedonostic the size of the sub-dimension of time orientation showed that there is a moderator effect between organizational identification with the economic and ethical responsibilities.