Bankacılık sektörünün karşılaştıkları riskler, kredi risk ölçüm yöntemleri ve Azerbaycan bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Risks facing the banking, credit risk measurement methods and an application to the Azerbaijan banking sector
- Tez No: 405638
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bankacılık sektörü temel olarak kredi, operasyonel, likidite, faiz oranı, piyasa, sermaye, döviz kuru ve faaliyet riskleri ile karşılaşmaktadır. Bu riskler arasında özellikle son yıllarda, dünya piyasalarında yaşanan ekonomik ve finansal krizlerini takiben daha ayrıntılı ele alınmaya başlanan ve şirketlerin temerrüt risk düzeylerinin artmasıyla kendini daha fazla gösteren kredi riski ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın üçüncü bölümünde, kredi riskinin ölçümünde kullanılan geleneksel yöntemler ve güncel ölçüm modelleri literatürden yararlanılarak ayrıntılı biçimde açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, Azerbaycan bankacılık sistemine ilişkin genel bilgiler sunulmakta ve risk yönetimi açısından sektör değerlendirilmektedir. Uygulanan anket çalışmasıyla, Azerbaycan bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların risk yönetimi departman başkanları, risk yönetimi departmanı şube müdürleri ve baş risk uzmanlarının kredi riskine bakış açıları, kredi riski ölçümüne dönük farkındalıkları, kredi riskinin değerlendirilmesi ve hesaplanmasına yönelik uluslararası deneyimlerden bankaların ne ölçüde yararlandıkları, konuyla ilgili ihtiyaçları ve kredi riskinin Azerbaycan bankacılık sektöründe işleyiş mekanizması analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sektor is basically faced by credit, operational, liquidity, interest rate, market, capital, exchange rate and business risks. Within these risks, during the last year, following the economic and financial crisis in the world and the increase in default risk if the firms, credit had started to be considered in more detail and showed itself further. In this context, within the third section of the study the traditional methods used to measure the credit risk and recent measurement models are explained in detail by benefiting from the literature. In the fourth section, general information about Azerbaijan banking system is provided and sector is elaborated in terms of risk management. By the survey applied to the risk department managers, risk department branch directors, senior risk experts in the Azerbaijan banking sektor, their standpoint towards to the credit risk, their awareness of the credit risk management skills, their benefit level from international experiences of the credit risk evaluations and calculations, their needs revelant to the topic and the credit risk functioning mechanism in the Azerbaijan banking sector are tried to be analyzed